مقالات


شیشه دو جداره صنعتی

پمپ چیست؟

1397/9/5

به بیان ساده پمپ ماشینی است که برای حرکت دادن سیال از طریق سیستم لوله کشی و بالا بردن فشار آن استفاده می شود.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

طبقه بندی پمپ ها

1397/2/6

با توجه به عملکرد، شرایط سرویس دهی، جنس مواد سازنده و ...، شیوه های مختلفی برای طبقه بندی پمپ ها وجود دارد. انجمن صنعت پمپ سازی ایالات متحده، موسسه هیدرولیک، پمپ را به شکل زیر طبقه بندی کرده است. این نوع طبقه بندی پمپ ها به صورت زیر می باشد:

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

پمپ های گریز از مرکز چگونه کار می کنند؟

1397/9/5

بدون توجه به جزییات غیر ضروری، پمپ سانترفیوژ (شکل زیر) را می توان مشتکل از یک پروانه متصل و گردان همراه با شفت و محفظه ای دانست که پروانه را حاطه نموده است. در پمپ سانترفیوژ، مایع توسط فشار اتمسفر یا مقدار فشار بالا دستی، به قسمت ورودی محفظه پمپ وارد می شود.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

پمپ های جابه جایی مثبت

1397/2/6

برخی از موارد کلیدی که منجر به انتخاب پمپ جابجایی مثبت به جای پمپ سانترفیوژ می شود، در زیر آورده شده است:

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

انواع اصلی پمپ های رفت و برگشتی

1397/2/6

پنج نوع اول (پره ای لغزشی (کشویی)، روتور سینوسی، با پروانه ای انعطاف پذیر، با لوله انعطاف پذیر، حفره پیش رونده)، پمپ های روتاری تک روتوره هستند. پنج نوع بعدی (دنده ای خارجی، دنده ای داخلی، لوب گردشی، Circumferential Pump، Multiple Screw) نیز پمپ های دوار چند روتوره می باشند. سه مورد آخر (پیستونی، پلانجری، دیافراگمی) نیز جز پمپ های رفت و برگشتی به شمار می روند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

اصول کار ژنراتورها

1397/8/28

شما به خوبی با چراغ قوه، رادیوهای جیبی و سیستم برق اتومبیل که در آن ها باطری منبع قدرت است، آشنا هستید. در این موارد جریانی که از باطری کشیده می شود کم است. خوب است بدانید باطری ها موقعی که جریان کمی مورد نیاز باشد می توانند مدت ها بدون شارژ شدن جریان مورد نیاز را تامین کنند باطری ها به خوبی می توانند برق دستگاه های الکتریکی را تامین کنند. اما تعداد زیادی از دستگاه های برقی برای راه اندازی به مقدار زیادی جریان، با ولتاژ بالا نیاز دارند. برای مثال لامپ ها و موتورهای قوی به جریان و ولتاژی نیاز دارند که هیچ باطری توانایی تامین آن را ندارد، بنابراین غیر از باطری منابع قدرت دیگری برای تامین برق این نوع وسایل مورد نیاز است. چنین قدرت زیادی توسط الکتریکی به نام ژنراتور تولید می شود. ژنراتورها می توانند جریان مستیقیم DC و یا جریان متناوب AC تولید کنند، که توان آن ها می تواند از چند وات تا چندین مگاوات باشد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

ساختمان دیزل ژنراتور جریان مستقیم

1397/8/28

اساس کار ژنراتورها و تئوری کار ژنراتورهای ابتدایی AC و DC در قسمت قبل مورد بحث قرار گرفت. در این قسمت به بحث پیرامون ژنراتورهای حقیقی و ساختمان آن ها خواهیم پرداخت. ژنراتورها دارای اجزای مختلفی می باشند. وقتی اجزا اصلی و ساختمان ژنراتور ساخته شد می توان در موقع لزوم به اسانی عیب های ژنراتور را پیدا کرده و آن را تعمیر نمود.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

اصول کار موتورهای الکتریکی

1397/3/20

در ژنراتور ها انرژی مکانیکی آرمیچر را می چرخاند و گردش آرمیچر توان الکتریکی تولید می کند. ولی در موتورها قدرت الکتریکی، ارمیچر را وادار به گردش می کند. بنابراین ژنراتورها انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند ولی موتورها انرژی الکتریکی را به مکانیکی تبدیل می کنند. دو دانشمند قرن نوزدهم هنریخ لنز از المان و سرجان آمپر و فلمینگ از انگلستان که سال ها در مورد موتورهای جریان مستقیم تحقیق کرده اند مطالبی را کشف کرده اند که بیان این مطالب درک اصول اساسی موتورها را تسهیل می بخشد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

عکس العمل آرمیچر در موتور

1397/3/20

به علت عبور جریان از آرمیچر موتور، یک میدان مغناطیسی در اطراف حلقه های آرمیچر تولد خواهد شد. این میدان مغناطیسی باعث انحراف میدان مغناطیسی اصلی می شود.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

معکوس کردن جهت گردش موتور

1397/3/20

جهت گردش موتور به جهت میدان و جهت جریانی که از آرمیچر می گذرد بستگی دارد. می دانیم، اگر جریانی از یک هادی بگذرد در اطراف آن یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند. جهت این میدان به جهت جریانی که از آن می گذرد بستگی دارد. اگر این هادی در یک میدان مغناطیسی قرار گیرد، به علت اثر متقابلی که دو میدان روی هم دارند، نیرویی به هادی اعمال خواهد شد که این نیرو باعث جریان گذرنده از آرمیچر معکوس شود، جهت گردش آرمیچر نیز کعس خواهد شد. اما اگر دو عامل فوق در یک زمان باهم عوض شوند، جهت گردش آرمیچر تغییر نخواهد کرد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

پمپ آتش نشانی

1397/6/11

پمپ آتش نشانی به نوعی از پمپ های گریز از مرکز اطلاق می شود که دبی بالایی در فشار بین 8 الی 12 بار می باشد و جهت خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از آنها از نوع توربینی با محور عمودی می باشند در صورتی که سایر آنها پمپ های گریز از مرکز می باشند. الکتروموتور محرک چنین پمپ هایی ممکن است بنزینی و دیزلی یا الکتریکی باشد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

بوستر پمپ

1397/9/18

پمپ نام دستگاهی است که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی دریافت کرده و به سیالی که از آن عبور می کند منتقل می نماید. در نتیجه این فرآیند، انرژی سیال بعد از خارج شدن از این دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد. تغییرات انرژی سیال در پمپ ها همیشه به صورت تغییر فشار در سیال بروز پیدا می کند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

موارد استفاده از بوستر پمپ

1397/9/5

بوستر پمپ دستگاهی است که از اتصال یافتن دو یا چند پمپ در کنار همدیگر به شکل موازی ساخته می شود. وظیفه این دستگاه این است که هد و دبی لازم را با بالاترین راندمان و صرف کمترین انرژی تامین کند. در واقع بوستر پمپ وظیفه ثابت نگه داشتن فشار مورد نیاز به منظور تامین شبکه مصرف با در نظر گرفتن الگوی متغیر مصرف را بر عهده دارد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

بوستر پمپ چیست؟

1397/9/18

بوستر پمپ به عنوان وسیله ای شناخته می شود که برای افزایش فشار سیال مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله شباهت زیادی به یک کمپرسور گاز دارد اما از نوعی مکانیسم ساده استفاده می کند که معمولا شامل یک مرحله فشرده سازی می شود.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

اهمیت اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ

1397/6/11

در دنیای امروز که با افزایش جمعیت روستاها و شهرها و همچنین دخالت عوامل گوناگون در کاهش فشار آب از جمله خراب شدن و نشتی لوله های آبرسانی، بالا بودن تقاضای آب در ساعت های اوج مصرف، کاستی های ناشی از اتصال ها در مسیر جریان و... مواجه هستیم پیش بینی و تامین یک سیستم برای تقویت فشار کاملا ضروری به نظر می رسد. امروزه این نیاز را با استفاده از دستگاهی به نام بوستر پمپ تامین می کنند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

انواع بوستر پمپ

1397/9/18

رشد قابل توجه جمعیت و توسعه شهرها با آپارتمان سازی و شهرک سازی ها باعث شده که مسئله تامین آب سکونت گاه های انسانی به موضوعی بسیار مهم و حیاتی تبدیل شود. در این میان، نیاز به سیستم هایی که قادر به تامین فشار آب مورد نیاز ساختمان ها باشند کاملا احساس شده است. برای تامین این نیاز در سالیان اخیر از وسیله ای استفاده شده که به آن بوستر پمپ گفته می شود. به طور خلاصه می توان گفت که وظیفه اصلی یک بوستر پمپ افزایش فشار سیال ها از جمله آب می باشد. این افزایش فشار ممکن است در قالب یک بوستر پمپ آبرسانی یا یک بوستر پمپ آتش نشانی و یا موارد دیگر انجام گیرد. امروزه به کارگیری بوستر پمپ ها در کاربردهای گوناگون به شدت مورد توجه طراحان تاسیسات، مصرف کنندگان و انبوه سازان قرار گرفته است. به همین علت تصمیم گرفتیم تا به بررسی جامع این ابزار کارآمد بپردازیم و انواع مختلف آن معرفی کنیم.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

بوستر پمپ دور متغیر

1397/6/11

بوستر پمپ آبرسانی به دستگاهی گفته می شود که از چند الکتروپمپ تشکیل شده و این الکتروپمپ ها به شکل موازی دی کنار هم قرار گرفته اند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

تاسیسات مکانیکی

1397/6/21

تاسیسات ساختمان در دو دسته تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی قرار می گیرند. در این مقاله منظور از تاسیسات ساختمان، تاسیسات مکانیکی بوده و از نقطه نظر مکانیک و تاثیر آن بر معماری ساختمان و نکاتی که در این خصوص باید مورد توجه قرار بگیرد سخن گفته می شود.


مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

تهویه مطبوع خورشیدی

1397/9/5

هر سامانه تهویه مطبوع هوا که از انرژی خورشیدی استفاده می کند به نام سیستم تهویه مطبوع خورشیدی می شناسند. این سیستم می تواند با استفاده از پنل های خورشیدی نصب شده در فضای بیرون به چند روش از انرژی خورشید بهره بگیرد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

تعاریف پایه

1397/9/5

میعانات مایعات تقطیر شده بر اثر تحت فشار قرار دادن یا سرد کردن بخار را میعانات نامیده اند.


مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

تعاریف تجهیزات تهویه مطبوع

1397/6/21

موتورخانه فضا یا اتاقی در ساختمان که به کنترل کننده های الکتریکی و دستگاه های مکانیکی اختصاص پیدا می کند.کلیه تجهیزات سیستم گرمایش از جمله پمپ، دیگ (بویلر) و غیره در این محل نصب خواهند شد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

مبانی سرمایش و گرمایش و طراحی تهویه مطبوع

1397/6/21

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

سیستم های سرمایش

1397/6/21

جهت سرمایش یک ساختمان باید یک دستگاه تبرید گرما را از ساختمان گرفته و به بیرون از ساختمان هدایت کند. این گرما می تواند به زمین، آب یا هوای بیرون تخلیه شود.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

گرمایش

1397/6/21

از گذشته دیر، تامین شرایط آسایش در محل زندگی مانند تامین دمای مناسب از جمله دغدغه های اصلی بشر به شمار می رفته است. از زمان های قبل تا به حال، همیشه گرمایش نسبت به سرمایش فرآیندی ساده تر بوده است.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

تجهیزات تولید کننده حرارت و برودت

1397/9/5

تجهیزات تولید کننده با استفاده از انرژی به روش های مختلف موجب بالا رفتن دمای سیال جهت بهره برداری گرمایشی و یا کاهش دمای سیال جهت کاربردهای سرمایشی می شوند. همچنین این تجهیزات قادر هستند که با تغییر حالت مواد امکان استفاده از سرما یا گرما فراهم نمایند. در چنین تجهیزاتی، انرژی های فسیلی یا الکتریکی تولید گرما یا سرما را در سیال در پی خواهد داشت. برخی از این تجهیزات می توانند به کمک انرژی مکانیکی یا الکتریکی با تغییرات حالت ماده ای از گاز به مایع یا از مایع به گاز موجب ایجاد فرآیندی گرماگیر یا گرماده شوند. تجهیزات تولید کننده با توجه به افزایش یا کاهش دمای سیال به دو گروه اصلی تجهیزات تولید کننده سرما و تجهیزات تولید کننده گرما تقسیم می شوند. تجهیزات تولید کننده این توان را دارند که به صورت محلی یا مرکزی عمل نمایند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

پکیج های تولید آب گرم

1397/9/5

پکیج دیواری و زمینی به عنوان دستگاهی شناخته می شود که به جای موتورخانه مرکزی قادر به تامین هم زمان آب گرم شوفاژ و آب گرم مصرفی برای هر یک از واحدهای آپارتمان یا ویلاها بوده و می تواند به سادگی به جای یک کابینت زمینی یا دیواری نصب گردد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

انواع سیستم های حرارت مرکزی

1397/9/5

سیستم های حرارت مرکزی را بر اساس نوع سیال انتقال دهنده انرژی به سه دسته تقسیم می کنند:

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

اجزای کولرهای آبی

1397/9/5

ایجاد جریان هوا و همچنین غلبه بر افت فشار ناشی از کانال کشی و پوشال یا پد سلولزی به عنوان وظیفه اصلی فن شناخته می شود.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

پمپ کفکش

1397/9/18

در صورتی که برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود از طریق استخراج از چاه هستید باید فرآیند پاکسازی و تحویل آن را اجرا کنید. اما این کار از چه طریقی ممکن است؟

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

پمپ کفکش چیست؟

1397/9/18

پمپ کفکش که به پمپ چاهی نیز معروف است در زمره پمپ های سانتریفیوژ مستغرق قرار گرفته و به منظور انتقال سیالات تمیز مانند آب استفاده می شود.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

ویژگی های پمپ کفکش چیست؟

1397/9/5

پمپ های کفکش از جمله الکتروپمپ های مستغرق سانتریفیوژ محسوب می شوند که دارای انواع مختلف سه فاز، تکفاز، فلوتردار و... می باشند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

پمپ کفکش توان

1397/9/17

پمپ های کفکش جزو پمپ های پر استفاده در حوزه های مختلف می باشند. یکی از پمپ های کفکش معروف و پرفروش در بازار [(a)|پمپ کفکش توان|/پمپ-کفکش-توان] می باشد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

نحوه عملکرد پمپ کفکش

1397/8/26

آیا به دنبال وسیله ای برای تخلیه آب استخر و نهرها و امثالهم هستید؟ پمپ ها بهترین وسیله برای انجام این کار هستند که برای مکش سیال ها و گازها مورد استفاده قرار می گیرند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

موتور برق چیست؟

1397/8/26

موتور برق یا ژنراتور از یک مجموعه به هم پیوسته از قطعات مختلف تشکیل شده و وظیفه آن تبدیل انرژی چرخشی و مکانیکی موتور به انرژی الکتریکی است.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

موتور برق

1397/9/18

موتور برق نوعی ماشین الکتریکی می باشد که کار آن تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی است.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

انواع موتور برق

1397/9/18

موتور برق که با نام های دیگری مانند مولد الکتریکی و ژنراتور برقی نیز شناخته می شود وسیله ای است که برعکس موتور الکتریکی عمل کرده و نیروی مکانیکی را تبدیل به الکتریسیته می کند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

کاربردهای موتور برق چیست؟

1397/9/18

موتور برق چیست و چه کاربردهایی دارد؟ یک موتور برق خوب چه ویژگی هایی دارد؟ قیمت موتور برق به چه مواردی بستگی دارد؟

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

موتور برق بنزینی

1397/8/26

موتور برق وسیله ای است که عملکرد آن شباهت زیادی به دیزل ژنراتور دارد با این تفاوت که ابعاد آنها کوچک تر می باشد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

راهنمای خرید موتور برق

1397/9/18

معمولا افراد پس از اینکه با قطع شدن مکرر برق مواجه می شوند اقدام به خرید موتور برق می کنند. بسیاری از این نوع خریدها بدون تحقیق و در نظر گرفتن نکات اساسی در خرید انجام می شود و در نتیجه انتخاب مناسبی انجام نمی گیرد. برای خرید این نوع موتورها حتما باید به یک سری نکات دقت داشته باشید که در ادامه قصد پرداختن به آنها را داریم.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

الکتروموتور چیست؟

1397/9/5

با عبور جریان از یک هادی نوعی میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد خواهد شد. در صورتی که هادی مذکور در میدان قطب های یک مغناطیس قرار بگیرد دو میدان به وجود آمده بر روی همدیگر تاثیر خواهند گذاشت.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

موتورهای شنت

1397/9/5

گشتاور قابل استفاده در یک موتور، از اثر متقابل میدان مغناطیسی اطراف حلقه های آرمیچر و میدان اصلی ایجاد خواهد شد. بنابراین مقدار آن به شدت میدان مغناطیسی اصلی و همچنین میدان ناشی از جریان آرمیچر بستگی داشته و با تغییر آنها گشتاور نیز دچار تغییر خواهد شد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

نحوه راه اندازی الکتروموتورها

1397/9/5

این نوع راه انداز دارای یک مقاومت می باشد که شیارهایی بر روی آن وجود دارد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

موتورهای الکتریکی AC

1397/8/27

به دلیل اینکه مقدار زیادی از قدرت الکتریکی تولید شده به صورت متناوب است اکثر موتورها به شکلی طراحی می شوند که به جریان متناوب کار کنند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

موتورهای سنکرون

1397/8/27

روتور این نوع موتورها با میدان مغناطیسی گردان تولید شده در استاتور همگام است و به همین علت به این نوعِ موتورها سنکرون می گویند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

موتورهای القایی دوفاز

1397/9/5

موتورهای القایی برای کار کردن به صورت موتورهای دوفاز و سه فاز طراحی شده اند اما در تمام موارد، جریان متناوب اعمال شده به استاتور یک میدان گردان تولید می کند تا روتور را به همراه خود بکشد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

اصول کار ماشین های الکتریکی

1397/9/5

اصول کار ماشین های الکتریکی بدین شکل است که انرژی الکتریکی را به مکانیکی و بالعکس تبدیل می نماید. ماشین های القایی، ماشین های جریان مستقیم (DC) و ماشین های سنکرون از جمله مهم ترین دستگاه هایی هستند که این نوع از تبدیل انرژی را انجام می دهند.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

ماشین های جریان مستقیم (DC)

1397/9/5

ماشین های القایی جزو ماشین های AC به شمار رفته و از لحاظ ساختاری با ماشین DC تفاوت دارد. اما اصول کار آنها شبیه به اصول کار ماشین های DC می باشد. روش های تحلیلی نشان می دهد که شار گردان استاتور و شار گردان روتور در شکاف هوایی نیز هم سرعت بوده و همزمانی بین آنها برقرار می باشد.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

محکم کردن سیم ها در داخل شیار

1397/8/27

سیم ها را باید در داخل شیار موتور کاملا محکم کرد تا از ارتعاش یا خارج شدن آنها از داخل شیار جلوگیری به عمل آید.

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

اندازه گیری قطر سیم و تعداد دور کلاف ها

1397/9/5

مشاهده

شیشه دو جداره صنعتی

نواربندی کلاف ها

1397/9/5

بعد از اینکه سربندی کلاف ها پایان پیدا کرد و محل خروج سر سیم ها مشخص شد، بست های سیمی و یا نواری روی پیشانی کلاف ها را که از قبل باقی مانده است باز کرده و کلاف های موتور را در هر دو طرف مرتب می کنیم و فرم خواهیم داد.

مشاهده