پمپ کفکش چیست؟برای اینکه بیشتر با این نوع پمپ و عملکرد آن آشنا شوید مثالی را میزنیم. یک حوضچه عمیق را در نظر بگیرید که می خواهیم آب جمع شده در آن را تخلیه کنیم. در چنین شرایطی بهترین گزینه ای که برای تخلیه پساب وجود دارد استفاده از نوعی پمپ است که در درون حوضچه مذکور قرار بگیرد و پساب را به سمت بالا هدایت نماید. این پمپ تحت عنوان پمپ کفکش شناخته می شود که با قرار گرفته در سیال باعث انتقال آن می شود. پمپ های کفکش با توجه به این موضوع که داخل سیال ها جای می گیرند حتما باید ضد آب بوده باشند. ضمن اینکه الکتروموتور پمپ کفکش نیز باید از کلاس حفاظتی IP68 برخوردار باشد.


انواع پمپ کفکش
پمپ های کفکش را به طور کلی در دو دسته پمپ مستغرق و پمپ شافت و غلاف قرار می دهند. نحوه کار پمپ های شافت و غلاف بدین شکل بود که موتور این نوع پمپ ها خارج از چاه قرار می گرفت و باعث به حرکت درآمدن پروانه می شد. بیرون بودن موتور از چاه از یک سو تعمیر الکتروموتور را راحت می کند و از سوی دیگر باعث کاهش نیاز به موتورهایی با IP بالا می شود. از این نوع پمپ ها بیشتر در گذشته استفاده می شد و امروزه استفاده از آنها رواج ندارد.

همچنین دسته بندی های دیگری نیز برای پمپ های کفکش وجود دارد. به عنوان مثال پمپ های کفکش را به دو نوع آب از رو و آب از بغل تقسیم می کنند. از لحاظ جنس نیز انواع مختلفی از پمپ کفکش از جمله پمپ چدنی، استنلس استیل، پلیمری و... در بازار وجود دارد. جنس پروانه این پمپ ها نیز می تواند از نوع تکنوپلیمر، پلاستیک فشرده، استیل، برنج و چدن باشد. همچنین الکتروپمپ های کفکش در دو گروه فلوتردار و ساده قرار می گیرند و از نظر خنک کاری هم به دو نوع روغن خنک و آب خنک تقسیم بندی می شوند. در نهایت نیز باید گفت که پمپ های کفکش در دو مدل خازن بیرون و خازن داخل تولید می شوند.


اجزای پمپ کفکش
پمپ های کفکش به طور کلی دارای یک سری اجزای اصلی هستند که این اجزا عبارتند از:

• پروانه

• محور

• موتور

• حلزون

• مکانیکال سیل

• کابل و ملحقات


نکات مهم در انتخاب پمپ کفکش
در انتخاب و خرید پمپ کفکش باید مواردی را مد نظر قرار دهید که در ادامه مهم ترین آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

ارتفاع

مهم ترین عامل در انتخاب پمپ کفکش مربوط می شود به ارتفاع از پایین ترین جایی که کف کش در آنجا قرار می گیرد تا بالاترین جایی که سیال از آن محل می ریزد. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که هد نامی یا ارتفاع یک پمپ کفکش همان ارتفاعی می باشد که در آبدهی صفر می زند. به طور کلی بهتر است که پمپ کفکش مد نظرتان را به گونه ای انتخاب کنید که چند متر بالاتر از مقدار مورد نیازتان باشد. مثلا اگر ارتفاع مورد نیازتان 40 متر بود بهتر است که پمپی با ارتفاع مابین 45 تا 50 متر را انتخاب نمایید.

قطر خروجی

قطر لوله خارجی از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار است که به شکل مستقیم مربوط به آب دهی پمپ کفکش می شود. قطر لوله و همچنین قطر خروجی پمپ کفکش می بایست با توجه به حجم آب و همچنین زمان لازم برای تخلیه آب انتخاب شود. نکته مهم در این خصوص این است که نباید درب خروجی پمپ را به شکل مستقیم تبدیل زد و اندازه آن را تغییر داد زیرا این کار باعث افزایش فشار به موتور و در نتیجه سوختن آن خواهد شد. در صورتی که مجبور شویم خروجی پمپ کفکش را تغییر دهیم بهتر است که در ابتدا به اندازه تقریبا 5/1 متر با اندازه اصلی خود کفکش لوله گذاری انجام شود و سپس تغییر قطر انجام بگیرد.

برق

به طور معمول پمپ های کفکش از برق AC استفاده می کنند و با توجه به توان موتور لازم برای پمپ کفکش از برق تکفاز و سه فاز استفاده می شود.

برند

پمپ کفکش راد و پمپ کفکش توان جزو محبوب ترین پمپ های کفکش موجود در بازار کشورمان می باشند.


مقاله مرتبط


پمپ کفکش

در صورتی که برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود از طریق استخراج از چاه هستید باید فرآیند پاکسازی و تحویل آن را اجرا کنید. اما این کار از چه طریقی ممکن است؟

ویژگی های پمپ کفکش چیست؟

پمپ های کفکش از جمله الکتروپمپ های مستغرق سانتریفیوژ محسوب می شوند که دارای انواع مختلف سه فاز، تکفاز، فلوتردار و... می باشند.

پمپ کفکش توان

پمپ های کفکش جزو پمپ های پر استفاده در حوزه های مختلف می باشند. یکی از پمپ های کفکش معروف و پرفروش در بازار [(a)|پمپ کفکش توان|/پمپ-کفکش-توان] می باشد.

نحوه عملکرد پمپ کفکش

آیا به دنبال وسیله ای برای تخلیه آب استخر و نهرها و امثالهم هستید؟ پمپ ها بهترین وسیله برای انجام این کار هستند که برای مکش سیال ها و گازها مورد استفاده قرار می گیرند.