پمپ های جابه جایی مثبتـ ویسکوزیته بالا

ـ فشار بالا

ـ راندمان (بهره وری) بالا

ـ نیروی برشی پایین

ـ پمپاژ بدون نشتی

ـ جریان ثابت / فشار سیستم متغیر

ـ قابلیت خود راه اندازی

ـ جریان پایین

ـ سرعت کم

ـ توانایی عملکرد در جریان دارای ذرات جامد

ـ اندازه گیری جریان به صورت مکرر و دقیق

ـ جریان دو فازی

توانایی پمپاژ مایعات لزج یکی از مهمترین ویژگی های پمپ های جابه جایی مثبت است، در صورتی که در پمپ ها سانتریفیوژ امکان پمپاژ مایعات با لزجت کم وجود دارد. بازده پمپ گریز از مرکز با افزایش ویسکوزیته به سرعت تنزل می کند و حد بالایی از ویسکوزیته وجود دارد که در نظر گرفتن پمپ سانتریفیوژ را به دلیل تلفات انرژی بیش از حد غیر عملی می کند. مایعات بسیار غلیظ مطلقا نمی توانند با پمپ های گریز از مرکز پمپاژ شوند.

تنها راه حل عملی برای پمپاژ چنین مایعاتی ممکن است استفاده از بعضی انواع پمپ های جابجایی مثبت باشد.

اغلب انواع پمپ های جابجایی مثبت، ذاتا خود راه انداز (خودمکش) هستند، به این معنی که می توانند بدون نیاز به پر شدن خط لوله مکش و حذف گازهای غیر قابل میعان از ان (قبل از راه اندازی پمپ)، در بالای سطح مایع پمپ شونده واقع شوند. بنابراین، این نوع پمپ ها را می توان بدون نیاز به وجود هیچ تجهیزات خاص هواگیری خارجی به راحتی در بالای مخازن انتقال نصب کرد.

اگر تنها موضوع مورد ملاحظه در انتخاب پمپ، بهره وری از لحاظ مصرف انرژی باشد، پمپ های جابه جایی مثبت بیشتری احتمالا در نظر گرفته می شوند، چون برخی از پمپ های PD کاملا از لحاظ مصرف انرژی کارآمد هستند. هرچند انرژی تنها موضوع مورد توجه نیست و عوامل دیگری مانند هزینه نصب و نگهداری نیز بر هزینه های ناشی از صرفه جویی در مصرف انرژی اولویت دارند.

مقاله مرتبط


پمپ چیست؟

به بیان ساده پمپ ماشینی است که برای حرکت دادن سیال از طریق سیستم لوله کشی و بالا بردن فشار آن استفاده می شود.

طبقه بندی پمپ ها

با توجه به عملکرد، شرایط سرویس دهی، جنس مواد سازنده و ...، شیوه های مختلفی برای طبقه بندی پمپ ها وجود دارد. انجمن صنعت پمپ سازی ایالات متحده، موسسه هیدرولیک، پمپ را به شکل زیر طبقه بندی کرده است. این نوع طبقه بندی پمپ ها به صورت زیر می باشد:

پمپ های گریز از مرکز چگونه کار می کنند؟

بدون توجه به جزییات غیر ضروری، پمپ سانترفیوژ (شکل زیر) را می توان مشتکل از یک پروانه متصل و گردان همراه با شفت و محفظه ای دانست که پروانه را حاطه نموده است. در پمپ سانترفیوژ، مایع توسط فشار اتمسفر یا مقدار فشار بالا دستی، به قسمت ورودی محفظه پمپ وارد می شود.

انواع اصلی پمپ های رفت و برگشتی

پنج نوع اول (پره ای لغزشی (کشویی)، روتور سینوسی، با پروانه ای انعطاف پذیر، با لوله انعطاف پذیر، حفره پیش رونده)، پمپ های روتاری تک روتوره هستند. پنج نوع بعدی (دنده ای خارجی، دنده ای داخلی، لوب گردشی، Circumferential Pump، Multiple Screw) نیز پمپ های دوار چند روتوره می باشند. سه مورد آخر (پیستونی، پلانجری، دیافراگمی) نیز جز پمپ های رفت و برگشتی به شمار می روند.