پمپ های جا به جایی مثبت


محفظه دیفیوزر چیست؟
. با وجود این که وزن مرده (خالص) عنصر چرخشی همچنان باید توسط یاتاقان شعاعی تحمل شود، اما طراحی دیفیوزری در مجموع بار وارده بر یاتاقان شعاعی در مقایسه با دیگر انواع محفظه ها به حداقل خواهد رساند.

با توجه به اینکه طراحی دیفیوزری بار شعاعی حداقلی را تولید می کند، این امکان وجود دارد که این پرسش به ذهن خطور کند که به چه دلیل تمامی پمپ ها به جای محفظه نوع حلزونی از نوع دیفیوزری نیستند؟ دلیل اصلی این موضوع به مسائل اقتصادی باز می گردد. یک پمپ با محفظه دیفیوزری معمولا دارای بخش های بیشتر یا پیچیده تری نسبت به پمپ دارای محفظه حلزونی می باشد. از لحاظ اقتصادی نیز استفاده از محفظه دیفیوزری چندان قابل توجیه نیست مگر اینکه بتوان به صرفه جویی قابل ملاحظه ای در اندازه شفت یا یاتاقان شعاعی به کار رفته در پمپ دست پیدا کرد. این مورد به اندازه پمپ و مواد سازنده بستگی دارد. چنین حالتی را معمولا در پمپ های فشار بالای چند مرحله ای می بینیم.

البته ملاحظات دیگری نیز در پمپ های چند مرحله ای وجود دارد. در این گونه پمپ ها طراحی های حلزونی با استفاده از یک Cross- over این اجازه را خواهد داد که برخی از پروانه ها در جهت مخالف قرار گرفته و بارهای محوری متعادل شوند. البته سازندگان برجسته پمپ های چند مرحله ای در این زمینه متفق القول نیستند.

پمپ های توربینی عمودی معمولا دارای محفظه های دیفیوزری هستند. از آن جایی که یاتاقان های این نوع پمپ ها در مایع پمپ شونده غوطه ور هستند، استفاده از یاتاقان شعاعی از نوع Ball یا Roller برای این نوع پمپ ها عملی نخواهد بود. اما از طرف دیگر، بارهای شعاعی باید توسط یاتاقان نوع بوشی خیس اصلاح شوند که سیستم یاتاقان ایده آلی در این شرایط نخواهد بود. بنابراین در این گونه پمپ ها برای اینکه بار وارده بر یاتاقان های شعاعی به حداقل برسد از محفظه های نوع دیفیوزری استفاده می شود. ترکیب بین محفظه تک حلزونی و دیفیوزری باعث تشکیل محفظه حلزونی دوتایی خواهد شد. در این نوع از طراحی، محفظه حلزونی تقسیم می شود و آب شکن دوم در فاصله 180 درجه از آب شکن اول قرار خواهد گرفت. این نوع طراحی نسبت به طراحی محفظه تک حلزونی باعث ایجاد بار شعاعی بسیار کمتری خواهد شد. طراحان پمپ برای استفاده از محورها و یاتاقان های شعاعی کوچک تر در پمپ های بزرگتر و با جریان بیشتر از محفظه های حلزونی دوتایی استفاده می شود. استفاده از این نوع محفظه به طور معمول برای دبی های بیش از 1500 گالن در دقیقه مورد استفاده قرار می گیرد.


کلیات پمپ های جا به جایی مثبت

در این مطلب بیشتر تمرکز ما روی پمپ های گریز از مرکز از جمله پمپ های کفکش مانند پمپ کفکش توان و پمپ کفکش راد می باشد. اما علاوه بر پمپ های گریز از مرکز نوع دیگری از پمپ ها نیز وجود دارند که درخور توجه بوده و تحت عنوان پمپ های جابجایی مثبت شناخته می شوند. از اولین تصمیماتی که باید در طراحی سیستم و استفاده از یک پمپ گرفته شود انتخاب نوع پمپ مورد استفاده است. موضوع اولی که باید به آن دقت داشته باشید تصمیم گیری در مورد این است که پمپ باید از نوع سانتریفیوژ باشد با جا به جایی مثبت. به وطر کلی طبق نظرسنجی ها مشخص شده است که در اکثر موارد پمپ های گریز از مرکز به پمپ های جابه جایی مثبت ترجیح داده می شوند. از جمله دلایلی که در رابطه با این ترجیح وجود دارد به این باور برمی گردد که پمپ های سانتریفیوژ از قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار بوده و هزینه نگهداری آنها پایین تر می باشد. پمپ های گریز از مرکز معمولا اجزای متحرک کمتری داشته و فاقد شیر یک طرفه هستند. این نوع پمپ ها حداقل نوسان فشار را ایجاد کرده و تماس سایشی با روتور پمپ در آنها وجود ندارد. برای انتخاب پمپ بهتر است که پمپ های سانتریفیوژ در اولویت باشند اما دقت کنید که این نوع پمپ ها برای هر نوع کاربردی مناسب نخواهند بود.

مقاله مرتبط


پمپ چیست؟

به بیان ساده پمپ ماشینی است که برای حرکت دادن سیال از طریق سیستم لوله کشی و بالا بردن فشار آن استفاده می شود.

طبقه بندی پمپ ها

با توجه به عملکرد، شرایط سرویس دهی، جنس مواد سازنده و ...، شیوه های مختلفی برای طبقه بندی پمپ ها وجود دارد. انجمن صنعت پمپ سازی ایالات متحده، موسسه هیدرولیک، پمپ را به شکل زیر طبقه بندی کرده است. این نوع طبقه بندی پمپ ها به صورت زیر می باشد:

انواع اصلی پمپ های رفت و برگشتی

پنج نوع اول (پره ای لغزشی (کشویی)، روتور سینوسی، با پروانه ای انعطاف پذیر، با لوله انعطاف پذیر، حفره پیش رونده)، پمپ های روتاری تک روتوره هستند. پنج نوع بعدی (دنده ای خارجی، دنده ای داخلی، لوب گردشی، Circumferential Pump، Multiple Screw) نیز پمپ های دوار چند روتوره می باشند. سه مورد آخر (پیستونی، پلانجری، دیافراگمی) نیز جز پمپ های رفت و برگشتی به شمار می روند.

توضیحاتی درباره پمپ های جابه جایی مثبت

پمپ های جابه جایی مثبت دراای انواع گوناگونی بوده که از جمله آنها می توان به پمپ های پریستالتیک یا دیافراگمی اشاره داشت. این نوع پمپ ها به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارند عملا فاقد آب بند بوده و در نتیجه به آب بندی شافت نیازی نخواهند داشت.