نحوه عملکرد پمپ کفکشپمپ ها دارای انواع مختلفی هستند که یکی از آنها پمپ کفکش می باشد. این نوع پمپ در گروه پمپ های گریز از مرکز قرار می گیرد که مجرای ورودی آن از پایین ترین نقطه پمپ یعنی کف پمپ است. بنابراین پمپ های کفکش امکان مکش و انتقال آب در آب های کم عمق را دارد. نحوه کار در این نوع پمپ های بدین گونه است که سیال از یک طرف و توسط پروانه وارد می شود و سپس از طریق مجرای کفکش به داخل محفظه رفته و در نهایت با فشار به طرف لوله تخلیه کشیده خواهد شد. پمپ های کفکش به دو صورت متحرک و ثابت برای انجام اموری مانند انتقال آب نهرها و رودخانه ها، تخلیه آب ناشی از بارندگی و سیلاب، تخلیه آب استخرها و چاه ها، کف شکنی، مصارف آب آشامیدنی، تخلیه پساب های فاضلاب با غلظت پایین، انتقال و تخلیه انواع سیال ها در صنایع دارویی و غذایی و همچنین آبیاری به کار گرفته می شوند. پمپ های کفکش پنوماتیک نیز در خروج سیال های گازی و شیمیایی کاربرد داشته و بدنه اکثر آنها برنجی می باشد.

در صورتی که از کفکش در آب صاف استفاده شود پروانه های آن بسته بوده و در صورت استفاده از کفکش در آب آلوده، پروانه های آن به صورت نیمه باز خواهد بود. به طور کلی با دو نوع پمپ کفکش مواجه هستیم که یکی از آنها دارای قطع کن برقی یا فلوتردار بوده و نوع دیگر بدون قطع کن برقی می باشد. اما قطع کن برقی یا فلوتر برای چه منظوری در پمپ کفکش استفاده می شود؟ فلوتر به منظور ممانعت از سوختن پمپ کفکش در زمان کار کردن پمپ روی آن تعبیه شده است. در چاه هایی با سطح پمپ پایین که فشار بیشتری به موتور پمپ کفکش وارد می شود استفاده از فلوتر ضروری است. در واقع پمپ کفکش فلوتر به گونه ای عمل می کند که وقتی سطح آب از سطح پمپ پایین تر آمد فلوتر پمپ دستور به قطع شدن کفکش خواهد داد. در صورتی که به اشتباه یک پمپ کفکش ساده را خریداری کرده اید و اکنون متوجه شده اید که نیاز به یک پمپ کفکش فلوتردار دارید می توانید فلوتر را خریداری کرده و بر روی پمپ ساده خود نصب کنید.


مقایسه انواع پمپ کفکش
توان موتور و همچنین مکش پمپ های کفکش با یکدیگر متفاوت است. در برخی از پمپ ها امکان تغییر وضعیت دهانه و همچنین حالت رانش وجود دارد در حالی که در بیشتر پمپ های کفکش چنین حالتی وجود نداشته و نمی توان این موارد را تنظیم نمود. این نوع کفکش ها را اصطلاحا کفکش ثابت و یک تکه می نامند که اکثر پمپ ها نیز در به همین شکل ساخته می شوند. همچنین پمپ های کفکش در دو نوع تک فاز و سه فاز تولید می شوند. با توجه به این موضوع که پمپ های کفکش سه فاز به برق سه فاز نیاز دارند و به علت عدم سهولت دسترسی به برق سه فاز اکثر پمپ های کفکش به صورت تکفاز ساخته می شوند و نیازهای مختلف استفاده کنندگان را نیز تامین می کنند.

پمپ های کفکش از لحاظ متریال مورد استفاده در ساخت نیز با یکدیگر تفاوت دارند. انواع کف کش استیل، تکنو پلیمر، چدنی، برنجی، آلومینیومی و... در بازار موجود است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. پمپ های کفکش از لحاظ ابعاد و وزن نیز با یکدیگر متفاوت می باشند و همچنین نوع ولتاژ و حداکثر آبدهی آنها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. قیمت پمپ کفکش نیز دقیقا بر اساس همین فاکتورها تعیین می شود و همین تفاوت ها است که باعث متغیر بودن قیمت انواع پمپ کفکش می شود.

یکی دیگر از تفاوت های اصلی کفکش ها با یکدیگر به برند تولید کننده پمپ کفکش باز می گردد. کشورهایی نظیر ایران، چین و ایتالیا جزو اصلی ترین کشورهایی هستند که در تولید پمپ کفکش فعال هستند. در هر یک از این کشورها برندهای گوناگونی تولیدات خود را عرضه می کنند. از مطرح ترین برندهای تولید کننده پمپ کفکش در کشورمان می توان به پمپ کفکش راد و پمپ کفکش توان اشاره داشت.

مقاله مرتبط


پمپ کفکش

در صورتی که برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود از طریق استخراج از چاه هستید باید فرآیند پاکسازی و تحویل آن را اجرا کنید. اما این کار از چه طریقی ممکن است؟

پمپ کفکش چیست؟

پمپ کفکش که به پمپ چاهی نیز معروف است در زمره پمپ های سانتریفیوژ مستغرق قرار گرفته و به منظور انتقال سیالات تمیز مانند آب استفاده می شود.

ویژگی های پمپ کفکش چیست؟

پمپ های کفکش از جمله الکتروپمپ های مستغرق سانتریفیوژ محسوب می شوند که دارای انواع مختلف سه فاز، تکفاز، فلوتردار و... می باشند.

پمپ کفکش توان

پمپ های کفکش جزو پمپ های پر استفاده در حوزه های مختلف می باشند. یکی از پمپ های کفکش معروف و پرفروش در بازار [(a)|پمپ کفکش توان|/پمپ-کفکش-توان] می باشد.