موتور برق چیست؟موتور برق را می توان نوعی دیزل ژنراتور در نظر گرفت که وظیفه تامین انرژی الکتریکی را در مقیاس کوچک بر عهده دارند. موتورهای برق دارای انواع مختلفی می باشند و مهم ترین معیاری که برای دسته بندی آنها مطرح است اندازه قدرت خروجی آنها می باشد که اندازه گیری آن بر اساس واحد قدرت وات انجام می شود. از جمله متداول ترین انواع موتور برق می توان به موتور برق بنزینی اشاره داشت که کاربردهای فراوانی دارد. این نوع موتور برق از مدت زمان کارکرد بیشتری برخوردار بوده و سوخت مورد استفاده آنها نیز بنزین است. نامگذاری موتورهای برق بنزینی نیز بر اساس همین نوع سوخت مورد مصرف آنها می باشد.


اجزای اصلی موتور برق
موتورهای برق به طور کلی از یک سری اجزای اصلی تشکیل یافته اند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

• خنک کننده: به دلیل افزایش پیدا کردن دمای قطعات موتور برق در حین کار از یک سیستم خنک کننده در این وسیله استفاده شده است.

• روغن رسانی: با توجه به مکانیکی بودن سیستم این موتورها باید از روغن کاری متوالی و منظم برای قطعات این موتورهای برق استفاده کرد تا طول عمر این وسیله افزایش پیدا کند.

• تولید کننده برق: این بخش از موتور وظیفه تولید برق به صورت متوالی را بر عهده دارد. برق تولید شده توسط این نوع موتور مشخصات برق شهری را دارد.

• تنظیم کننده ولتاژ: موتور برق یک نوع سیستم موتوری است و به همین دلیل امکان ایجاد نوسانات زیاد در آن وجود دارد بنابراین باید با استفاده از یک تنظیم کننده ولتاژ اقدام به تثبیت این نوسانات کرده و گاهی نیز به برق DC تبدیل شوند.

• موتور: وظیفه موتور در سیستم ایجاد گشتاور و همچنین تامین انرژی مکانیکی مورد نیاز می باشد.


کاربردهای موتور برق
موتورهای برق جزو پراستفاده ترین وسایل در حوزه های گوناگون می باشند و کاربردهای آنها بسیار زیاد است. در ادامه قصد داریم تا تعدادی از کاربردهای موتورهای برق را بررسی کنیم.

به طور کلی می توان این گونه گفت که هر مکانی که نیاز به برق داشته باشد اما امکان استفاده از برق شهری را نداشته باشد می تواند از یک موتور برق جهت تامین برق مورد نیاز خود استفاده کند. از جمله این اماکن می توان به مراکز صنعتی، بیمارستان ها، مدارس، قطار، کشتی، خانه های جنگلی و... اشاره کرد.

از جمله مهم ترین کاربردهای موتورهای برق باید به کاربرد وسیع آن در صنعت اشاره کرد. این کاربرد به حدی گسترده است که استفاده از موتور برق در صنعت را به عنوان یکی از مظاهر انقلاب صنعتی برشمرده اند. ظهور این موتورها باعث شد که محدودیت فرآیندهای صنعتی با انتقال قدرت از طریق کمربند، خط شفت، هوای فشرده یا فشار هیدرولیکی از بین برود. این محدودیت به وسیله موتور برق از بین رفت بدین صورت که هر دستگاهی توسط موتورهای برق تجهیز شده و کنترل آسان و بهبود بهره وری در زمینه انتقال انرژی امکان پذیر شده است.

از دیگر کاربردهای گسترده این موتور های برق باید به استفاده از آنها در کشاورزی اشاره داشت. استفاده از موتور برق در کشاورزی باعث شد به کارگیری قدرت فیزیکی انسان و همچنین قدرت حیوانات به منظور انجام اموری مانند حمل دانه و پمپاژ آب حذف شود. به کارگیری موتور برق در امور کشاورزی باعث سهولت در انجام این امور شده است. همچنین برای برخی کارهای خانگی نیز از این نوع موتورها استفاده می شود که باعث تامین راحتی و آسایش شده است.

علاوه بر این موارد می توان به کاربردهای دیگری از این نوع موتورها از جمله استفاده در ویلاها، بانک ها، پمپ های آبرسانی، کفکش ها، مراکز امنیتی، الکتروموتورها، دیتا سنترها، کارگاه ها، مصارف اضطراری، سیستم های برقی در مقیاس کوچک و... اشاره داشت.


انتخاب موتور برق مناسب
با توجه به انواع مختلف موتور برق و کاربردهای گوناگون این موتورها باید در انتخاب و خرید موتور برق دقت کافی را داشته باشید. تشخیص نوع نیاز و خرید یک موتور برق متناسب با نیاز بهترین شیوه انتخاب موتورهای برق می باشد. برای انجام این کار می توانید از فروشندگان و کارشناسان فنی این حوزه کمک بگیرید. یکی از بهترین موتورهای برق موجود در بازار موتور برق هوندا می باشد.

مقاله مرتبط


موتور برق

موتور برق نوعی ماشین الکتریکی می باشد که کار آن تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی است.

انواع موتور برق

موتور برق که با نام های دیگری مانند مولد الکتریکی و ژنراتور برقی نیز شناخته می شود وسیله ای است که برعکس موتور الکتریکی عمل کرده و نیروی مکانیکی را تبدیل به الکتریسیته می کند.

کاربردهای موتور برق چیست؟

موتور برق چیست و چه کاربردهایی دارد؟ یک موتور برق خوب چه ویژگی هایی دارد؟ قیمت موتور برق به چه مواردی بستگی دارد؟

موتور برق بنزینی

موتور برق وسیله ای است که عملکرد آن شباهت زیادی به دیزل ژنراتور دارد با این تفاوت که ابعاد آنها کوچک تر می باشد.