موتور برق بنزینیاکثر کارخانه هایی که در حوزه تولید دیزل ژنراتور و ژنراتور فعالیت دارند برای برطرف کردن نیازهای مختلف مشتریان اقدام به تولید موتور برق نیز کرده اند. این دستگاه در انواع مختلفی ساخته می شود و به سه نوع اصلی گازسوز، بنزینی و دیزلی تقسیم می شود. در این مطلب قصد داریم به طور ویژه در مورد موتورهای برق بنزینی صحبت کنیم.


ویژگی های موتور برق بنزینی
این موتورها را پراستفاده ترین و پرفروش ترین نوع موتورهای برق در جهان می باشند که اساسا برای کاربردهایی با زمان طولانی طراحی و ساخته شده اند. برخلاف موتورهای برق گازسوز که سوخت مصرفی آنها از گاز است این موتورهای برق همانطور که از نامشان هم مشخص است از سوخت بنزین تغذیه می کنند. همین موضوع باعث می شود که استفاده از این موتورها همراه با تولید گازهای دی اکسید کربن و اکسید کربن شده و موجب آلودگی هوا گردد. دقت کنید که به هیچ وجه از این وسیله در فضاهای بسته استفاده نکنید زیرا امکان خفگی وجود خواهد داشت. نحوه عملکرد موتور برق بنزینی بدین شکل است که با احتراق بنزین در موتور برق و منتقل شدن انرژی مکانیکی به آلترناتور، انرژی الکتریکی حاصل خواهد شد.

استفاده از موتور برق های بنزینی دارای مزایایی است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. این نوع موتورها از هزینه نگهداری و تعمیر پایینی بهره مند هستند و در ضمن طول عمر و دوام آنها نیز بالا می باشد. این موتورها به طور خاص برای استفاده در مصارف خانگی و همچنین مصارف صنعتی کوچک طراحی و تولید می شوند. ضمن اینکه با وجود پایین تر بودن راندمان این نوع موتورهای برق نسبت به موتور برق گازوئیلی اما هزینه خرید موتور برق بنزینی در توان های مشابه کمتر می باشد. همچنین حمل این نوع موتور برق ها به دلیل ابعاد و وزن کمترشان دارای سهولت بیشتری نسبت به مدل های گازوئیلی است. صدای تولید این موتورهای برق نیز با پیشرفت تکنولوژی ساخت آنها کمتر از گذشته شده است.


اجزای موتور برق بنزینی
اکثر موتورهای برق بنزینی از اجزایی تشکیل شده اند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1. موتور احتراق داخلی: عنصر اصلی موتورهای برق بنزینی است که وظیفه تامین نیروی مکانیکی مورد نیاز را بر عهده دارد. توان دستگاه و حجم موتور دارای رابطه مستقیم با یکدیگر می باشد و همان طور که اشاره شد سوخت مصرفی آن بنزین می باشد.

2. آلترناتور: آلترناتور در اصل نوعی دینام می باشد از که از استاتور، روتور و دیود تشکیل پیدا کرده است. وظیفه این قطعه که احتمالا نام آن را در خودروها نیز شنیده اید تبدیل کردن انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی با جریان متناوب می باشد.

3. پنل کنترل: در این قسمت از دستگاه کار تنظیم و همچنین راه اندازی موتور برق انجام می شود.

4. مخزن سوخت: سوخت مصرفی موتور در مخزن سوخت آن نگهداری می شود که در این نوع موتورها سوخت مصرفی بنزین می باشد. سپس این سوخت از طریق سیستم سوخت به موتور منتقل خواهد شد.

5. خروجی ها: برق تولید شده توسط موتور برق بنزینی از این قسمت به وسایل تغذیه کننده انتقال داده می شود.

البته به جز موارد یاد شده موتورهای برق دارای اجزای دیگری نیز هستند که از جمله آنها باید به سیستم خنک کننده، سیستم روغن کاری و روان کاری و همچنین شاسی اشاره کرد.


خرید موتور برق بنزینی
در خرید موتور برق بنزینی باید فاکتورهایی را در نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب درست و منطقی را داشته باشید. اولین مورد این است که نوع نیاز خود را مشخص کنید تا دقیقا بدانید که چه نوع موتوری برای شما مناسب تر است. سپس باید به نوع موتور و همچنین ویژگی های آن دقت کنید. از مهم ترین این موارد می توان به قدرت موتور برق بنزینی اشاره داشت. هر چه میزان قدرت این موتورها بیشتر باشد می توان به خروجی ها و رنج ولتاژ متنوع تری دست پیدا کرد. طبیعتا با بالا رفتن حجم موتور وزن، ظرفیت مخزن سوخت، صدا و قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد. اگر قصد خرید موتور برق بنزینی را دارید پیشنهاد ما خرید موتور برق بنزینی هوندا می باشد.

مقاله مرتبط


موتور برق چیست؟

موتور برق یا ژنراتور از یک مجموعه به هم پیوسته از قطعات مختلف تشکیل شده و وظیفه آن تبدیل انرژی چرخشی و مکانیکی موتور به انرژی الکتریکی است.

موتور برق

موتور برق نوعی ماشین الکتریکی می باشد که کار آن تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی است.

انواع موتور برق

موتور برق که با نام های دیگری مانند مولد الکتریکی و ژنراتور برقی نیز شناخته می شود وسیله ای است که برعکس موتور الکتریکی عمل کرده و نیروی مکانیکی را تبدیل به الکتریسیته می کند.

کاربردهای موتور برق چیست؟

موتور برق چیست و چه کاربردهایی دارد؟ یک موتور برق خوب چه ویژگی هایی دارد؟ قیمت موتور برق به چه مواردی بستگی دارد؟