موتور برقبیشتر موتورهای برق با تعامل بین میدان الکتریکی، میدان مغناطیسی و جریان های پیچشی به منظور تولید نیرو عمل می نمایند. موتورهای برق این امکان را دارند که در برنامه مختلف کاربردی از جمله بلورس و پمپ ها، فن های صنعتی، ابزارهای ماشین، ابزار قدرت، لوازم خانگی، درایو دیسک و... از طریق منابع مستقیم همچون باتری و یا منابع متناوب مانند شبکه برق انرژی مورد نیاز خود را دریافت نمایند. همچنین می توان موتورهای برق بسیار کوچک را در وسایلی نظیر ساعت های الکتریکی نیز یافت. موتورهای برق عمومی با توجه به ویژگی ها و ابعادی که دارند از قدرت مکانیکی مناسبی برای استفاده در صنعت برخوردار می باشند. بزرگ ترین و قدرتمندترین نوع موتور های برق آنهایی هستند که در فشرده سازی خطوط لوله، نیروی دریایی و برنامه های ذخیره سازی پمپ با گرید 100 مگاوات مورد استفاده قرار می گیرند.

دقت کنید که موتور برق به منظور تولید نیروی دوار یا خطی مورد استفاده قرار می گیرد و می بایست از دستگاه هایی نظیر بلندگو و مارپیچ مغناطیسی که باعث حرکت انرژی برق می شوند تمایز پیدا کنند. این موتور را می توان با توجه به مواردی نظیر ساخت داخلی، نوع منبع برق، نوع خروجی حرکت، کاربرد و... طبقه بندی کرد. انواع موتور برق بر اساس سه اصل اساسی فیزیکی شامل الکترواستاتیک، مغناطیسی و پیزوالکتریک عمل می کنند. رایج ترین نوع این موتورهای برق تا به حال موتور مغناطیسی بوده است. در این نوع موتورها، در استاتور و روتور میدان مغناطیسی ایجاد می شود.


نحوه استفاده از موتور برق
استفاده صحیح از موتورهای برق باعث افزایش طول عمر آن شده و در هزینه های شما صرفه جویی خواهد شد. در ادامه نکاتی را در مورد نحوه استفاده و نگهداری از این نوع موتورها ذکر خواهیم کرد.

• اندازه گیری توان مصرفی راکتیو و نصب خازن مناسب در مجاورت موتور برق در صورت بالا بودن توان مصرفی راکتیو به بهبود عملکرد موتور کمک می کند.

• به کارگیری راه اندازهای نرم به منظور مصارف الکتروموتوری و ممانعت از ضربه استارت اولیه آنها موجب بهبود عملکرد آنها می شود.

• بهترین حالتی که در استفاده از این موتور وجود دارد در بار نامی آن می باشد زیرا استفاده از آن با بیشترین توان به مدت طولانی ممکن است باعث آسیب رساندن به موتور برق شود.

• تعمیر و سرویس به موقع و منظم و بازدید دوره ای موتور برق باعث حفظ بازده موتور و تجهیزات آن خواهد شد

• امکان استفاده از موتورهای دور متغیر مخصوصا در پمپ ها و پروانه ها را بررسی نمایید.

• برای استفاده های طولانی بهتر است یک موتور برق پربازده را انتخاب کنید که دارای تناسب با گشتاور مکانیکی مورد نیاز باشد.

• مکان استقرار موتور برق را به گونه ای انتخاب نمایید که گرمای تولیدی موتور به راحتی تهویه شود

• سعی کنید که اصطکاک سیستم های مکانیکی متصل شده به موتور برق را به حداقل برسانید

• حتی الامکان از موتورهای برق پرمصرف در ساعت غیر پیک شبکه استفاده نمایید

ولی در صورتی که موتور برق شما بسوزد توصیه می کنیم که به جای هزینه برای تعمیر موتور برق به جایگزینی آن با یک موتور جدید اقدام نمایید. علت این موضوع در ادامه موردبررسی قرار خواهد گرفت.

• در فرآیند تعمیر موتور برق از شعله برای بیرون کشیدن سیم پیچی استفاده می شود که این امر باعث تضعیف هسته خواهد شد

• در تعمیر این موتورها این احتمال وجود دارد که عایق دندانه های ورق هسته خراب شوند

• برای سهولت جا زدن معمولا کلاف ها بزرگتر در نظر گرفته می شوند که این کار، افزایش تلفات را به دنبال خواهد داشت.

• یکی دیگر از مشکلات تعمیر موتور برق مربوط به تنظیم موقعیت انتهای سیم پیچ می شود

• بالا رفتن احتمال سوختن مجدد موتور برق نیز از دیگر معایب تعمیر این موتورها می باشد

• تعمیر موتورهای برق به طور کلی باعث کاهش راندمان موتور خواهد شد.


کدام موتور برق را بخریم؟
در حال حاضر انواع مختلفی از موتورهای برق در بازار کشورمان موجود است که هر کدام مشخصات فنی و ظاهری خاص خود را دارند. یکی از پرفروش ترین موتور برق های بازار موتور برق بنزینی است که کاربردهای زیادی دارد. ضمن اینکه از بهترین برندهای موتور برق می توان به موتور برق هوندا اشاره کرد.

مقاله مرتبط


موتور برق چیست؟

موتور برق یا ژنراتور از یک مجموعه به هم پیوسته از قطعات مختلف تشکیل شده و وظیفه آن تبدیل انرژی چرخشی و مکانیکی موتور به انرژی الکتریکی است.

انواع موتور برق

موتور برق که با نام های دیگری مانند مولد الکتریکی و ژنراتور برقی نیز شناخته می شود وسیله ای است که برعکس موتور الکتریکی عمل کرده و نیروی مکانیکی را تبدیل به الکتریسیته می کند.

کاربردهای موتور برق چیست؟

موتور برق چیست و چه کاربردهایی دارد؟ یک موتور برق خوب چه ویژگی هایی دارد؟ قیمت موتور برق به چه مواردی بستگی دارد؟

موتور برق بنزینی

موتور برق وسیله ای است که عملکرد آن شباهت زیادی به دیزل ژنراتور دارد با این تفاوت که ابعاد آنها کوچک تر می باشد.