موتورهای الکتریکی AC


انواع موتورهای جریان متناوب
این موتورها در بیشتر موارد قادر هستند دو برابر موتورهای جریان مستقیم کار کنند و در زمان کار، زحمت آنها کمتر می باشد. به این دلیل که در موتورهای جریان مستقیم همواره ایراداتی در کموتاسیون آنها ایجاد می شود که مستلزم تعویض ذغال ها یا ذغال گیرها و یا تراشیدن کلکتور است. برخی موتورهای جریان متناوب دارای تفاوت اساسی با موتورهای جریان مستقیم هستند به گونه ای که حتی در آنها از حلقه های لغزنده نیز استفاده نمی شود و برای مدت طولانی بدون ایجاد دردسر عمل می کنند.

موتورهای جریان متناوب عملا برای کارهایی مناسب هستند که به سرعت ثابت نیاز دارند و به دلیل اینکه سرعت آنها به فرکانس جریان متناوب اعمال شده به سرهای موتور بستگی دارد. اما برخی از آنها نیز به گونه ای طراحی شده اند که در حدود معین دارای سرعت متغیر باشند.

موتورهای جریان متناوب می توانند به گونه ای طراحی شوند که امکان کار کردن با منبع جریان متناوب تک فاز و چندفاز را داشته باشند. ولی موتور چه تک فاز باشد و چه چند فاز دارای اصول کار یکسانی می باشد که این اصول عبارتند از جریان متناوب اعمال شده به موتور که میدان مغناطیسی گردانی تولید می کند تا باعث چرخش روتور می شوند.

موتورهای جریان متناوب به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند:

1- موتورهای سنکرون

2- موتورهای القایی

موتور سنکرون در واقع نوعی ژنراتور است که تحت عنوان موتور کار کرده و در آن جریان متناوب به استاتور و جریان مستقیم به روتور اعمال خواهد شد. موتورهای القایی شبیه به موتورهای سنکرون می باشند با این تفاوت که در آنها روتور به منبع قدرت وصل نخواهند شد. از دو نوع موتورهای جریان متناوب ذکر شده موتورهای القایی به مراتب بسیار بیشتر از موتورهای سنکرون مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین انواع مختلف موتور برق نیز انرژی خود را از منابعی گوناگونی نظیر منابع متناوب از جمله ژنراتورها دریافت می کنند. از جمله این موتور برق ها می توان به موتور برق هوندا اشاره داشت.


میدان گردان
طبق توضیحات قبلی، میدان گردانی که از اعمال جریان متناوب به موتور تولید شود باعث گردش روتور خواهد شد. قبل از آنکه به بحث در مورد چگونگی ایجاد حرکت روتور توسط میدان گردان پرداخته شود به بحث پیرامون این موضوع پرداخته خواهد شد که چگونه می توان یک میدان مغناطیسی گردان را ایجاد کرد.

میدان مغناطیسی تولید شده به وسیله هر یک از سیم پیچ ها در هر لحظه به جریانی بستگی دارد که از آن می گذرد. در صورتی که این جریان صفر باشد میدان مغناطیسی هم صفر خواهد بود و در صورتی که جریان ماکزیمم باشد میدان مغناطیسی نیز ماکزیمم خواهد بود. به دلیل اینکه جریان فازها دارای اختلاف فاز 120 درجه ای هستند در نتیجه میدان های مغناطیسی ایجاد شده نیز اختلاف فاز 120 درجه ای را خواهند داشت. از ترکیب سه میدان مغناطیسی مذکور که در هر لحظه وجود دارند یک میدان منتجه تولید خواهد شد که روی روتور عمل خواهد کرد. این میدان مغناطیسی منتجه به طور پیوسته در حال حرکت بوده و بعد از هر سیکل کامل جریان متناوب، میدان مغناطیسی مزبور نیز به اندازه 360 درجه یا یک دور دوران خواهد کرد.

مقاله مرتبط


نحوه راه اندازی الکتروموتورها

این نوع راه انداز دارای یک مقاومت می باشد که شیارهایی بر روی آن وجود دارد.

موتورهای سنکرون

روتور این نوع موتورها با میدان مغناطیسی گردان تولید شده در استاتور همگام است و به همین علت به این نوعِ موتورها سنکرون می گویند.

موتورهای القایی دوفاز

موتورهای القایی برای کار کردن به صورت موتورهای دوفاز و سه فاز طراحی شده اند اما در تمام موارد، جریان متناوب اعمال شده به استاتور یک میدان گردان تولید می کند تا روتور را به همراه خود بکشد.

اصول کار ماشین های الکتریکی

اصول کار ماشین های الکتریکی بدین شکل است که انرژی الکتریکی را به مکانیکی و بالعکس تبدیل می نماید. ماشین های القایی، ماشین های جریان مستقیم (DC) و ماشین های سنکرون از جمله مهم ترین دستگاه هایی هستند که این نوع از تبدیل انرژی را انجام می دهند.