موارد استفاده از بوستر پمپ. بنابراین زمانی که مصرفی در شبکه وجود نداشته باشد فشار نیز تغییر نخواهد کرد و در نتیجه پمپ های بوستر پمپ خاموش خواهند بود. اما به محض افت مصرف فشار در شبکه اتفاق بیفتد اولین پمپ به منظور جبران این افت شروع به کار خواهد کرد. در صورت که این پمپ قادر نباشد تا فشار مورد نیاز را تامین نماید سایر پمپ ها وارد عمل می شوند تا بتوانند فشار را در حد ثابتی نگه دارند. به طور کلی می توان این طور گفت که با توجه به الگوی مصرف، پمپ های بوستر پمپ وارد مدار شده یا از آن خارج خواهند شد.

بوستر پمپ ها وسایل پرکاربردی هستند که در ادامه قصد داریم تعدادی از مهم ترین این کاربردها را معرفی کنیم.

•آبرسانی به ساختمان های گوناگون از جمله برج ها، مدارس، بیمارستان ها، سالن های ورزشی، مجتمع های مسکونی و...

• استفاده در سیستم اطفای حریق

• مصارف کشاورزی و آبیاری

• تامین آب مورد نیاز صنایع و کارخانه ها

پر کاربردترین انواع بوستر پمپ ها بوستر پمپ آبرسانی و بوستر پمپ آتش نشانی هستند که کاربردهای وسیعی دارند.

مزایای استفاده از بوستر پمپ

• پوشش محدوده گسترده ای از مصارف متنوع

•استفاده از چند پمپ کوچک به جای یک پمپ بزرگ در شرایطی که نوسانات مصرف کننده خیلی زیاد باشد. با انجام این کار می توان از پمپ ها با توجه به شرایط و فقط به تعدادی که لازم است استفاده کرد و در نتیجه تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و استهلاک را به حداقل رساند.

•به دلیل تشکیل شدن بوستر پمپ از اجزای مختلف امکان جداسازی اجزای مذکور از همدیگر وجود داشته و این موضوع باعث سهولت در حمل و نقل بوستر پمپ می شود.

•با به کارگیری یک پمپ رزرو می توان کارکرد دائمی بوستر پمپ را تضمین نمود. در واقع در صورتی که یکی از پمپ ها دچار خرابی شود پمپ رزرو وارد عمل شده و هیچ گونه وقفه ای در عملکرد سیستم ایجاد نخواهد شد.

•قابلیت سرویسی در حین کار از دیگر مزایای این وسیله کاربردی می باشد

اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ


تمامی بوسترپمپ ها از جمله بوستر پمپ آبرسانی و بوستر پمپ آتش نشانی از اجزایی ساخته شده اند که در ادامه اجزای مشترک آنها معرفی می شود:

•مجموعه الکتروپمپ ها : این الکتروپمپ ها به طور موازی بر روی شاسی اصلی دستگاه قرار می گیرند. در این دستگاه الکتروموتور را به عنوان موتور محرک پمپ مورد استفاده قرار می دهند.

•قسمت مکش: این قسمت شامل کلکتوری لوله ای می شود که به وسیله اتصالات و شیرآلات به مکش الکتروپمپ و همچنین خروجی مخزن ذخیره آب اتصال پیدا می کند. این اتصالات و شیرآلات شامل شیر قطع و وصل، لرزه گر، صافی، مهره ماسوره و فلنج می شود.

•قسمت دهش: این بخش نیز شبیه به کلکتور لوله ای بوده و توسط اتصالات و شیرآلات از خروجی الکتروپمپ به شبکه مصرف اتصال می یابد. اتصالات و شیرآلات این قسمت شامل شیر یک طرفه، فلنج مهر ماسوره و لرزه گیر می شود. شیر یکطرفه به منظور ممانعت از برگشت آب به پمپ و همچنین جلوگیری از آسیب ضربه قوچ احتمالی مورد استفاده قرار می گیرد.

• شاسی اصلی: الکتروموتورها و پمپ ها می بایست بر روی یک شاسی مناسب قرار داده شده باشند تا از حرکت و ارتعاش آنها جلوگیری شود. نوع این شاسی و همچنین مقاومت آن به حجم و وزن الکتروموتورها و همچنین پمپ های صافی بستگی دارد.

لازم به ذکر است که اجزای مذکور برای بوستر پمپ دور ثابت و دور متغیر یکسان می باشد. به جز این ها از اجزای دیگری نیز در بوستر پمپ ها استفاده می شود که از جمله آنها می توان به تابلوی برق و کنترل، مخزن دیافراگمی، پرشر سوئیچ، پرشر ترانسمیتر، مانومتر و... اشاره داشت. این عناصر برای بوستر دور متغیر و دور ثابت متفاوت می باشد.

مقاله مرتبط


طبقه بندی پمپ ها

با توجه به عملکرد، شرایط سرویس دهی، جنس مواد سازنده و ...، شیوه های مختلفی برای طبقه بندی پمپ ها وجود دارد. انجمن صنعت پمپ سازی ایالات متحده، موسسه هیدرولیک، پمپ را به شکل زیر طبقه بندی کرده است. این نوع طبقه بندی پمپ ها به صورت زیر می باشد: