محکم کردن سیم ها در داخل شیاربرای انجام این کار پس از اینکه کلاف در درون شیار قرار گرفت یک عایق ضخیم درون آن قرار می گیرد و در مرحله نهایی یک گوه ی عایق که معمولا چوبی و به فرم فضای داخلی بالای شیار است قرار می دهند. این گوه علاوه بر اینکه عایق است باید تحمل درجه حرارت موتور را نیز داشته باشد.


سربندی کلاف های موتور
پس از قرار دادن گروه کلاف ها در شیارهای استاتور مطابق نقشه باید اقدام به سربندی کلاف ها نمود. برای انجام این کار ابتدا باید سربندی کلاف های مربوط به یک فاز را انجام داد و ابتدا و انتهای آن را مشخص کرد. سپس باید دو فاز دیگر را به ترتیب سربندی کرده و پس از آن، اتصالات را به دقت لحیم کرده یا به یکدیگر جوش دهیم تا اتصالات کاملا محکم و کامل شوند. سرهای خروجی هر فاز را نیز بهتر است با سیم های افشان و عایق مقاوم در برابر حرارت به جعبه ترمینال موتور وصل نماییم. جهت مشخص کردن ابتدا و انتهای هر فاز یا کلاف می توانیم از اهم متر یا لامپ آزمایش استفاده نماییم. برای اتصال کلاف ها به هم باید سر سیم ها را از لاک پاک کنیم. لاک روی سیم های لاکی با قطر بیشتر از 6/0 میلی متر را می توان با چاقو از بین برد. انجام این کار به مهارت و تجربه بالایی نیاز دارد تا در حین عمل، سیم زخمی نشود و یا بعدا در اثر خمیدگی و تابیده شدن نشکند. لاک روی بعضی از سیم ها را می توان به روش شیمیایی نیز از بین برد. انتخاب محلول شیمیایی به جنس لاک روی سیم بستگی خواهد داشت. روش دیگری که برای پاک کردن و از بین بردن لاک روی سیم از آن استفاده می شود، روش حرارتی می باشد. بدین منظور باید سر سیم را مدت کوتاهی روی شعله گاز قرار دهیم تا عایق آن بسوزد. پس از سوزاندن، لاک سیم را در محلول الکل و با آب به نسبت مساوی فرو می بریم تا سیم سخت شود. در نهایت سیم پیچ های هر فاز را با اهم متر امتحان می کنیم و در صورت سالم بودن محل های اتصال را لحیم کرده یا جوش می دهیم.


پس از سوزاندن لاک سیم ها، باید سیم ها را با دقت از داخل شیارها خارج نمود. گاهی نیاز است که یک طرف کلاف ها را قبل از سوزاندن، با اره یا قلم بریده و سیم ها را به وسیله سمبه سرتخت از شیار خارج نماییم. در این صورت باید دقت کنیم که ورقه های دیناموبلش یا پوسته موتور صدمه ای نبینند. روش دیگری برای سوزاندن لاک سیم های داخل شیارها، عبور دادن جریان الکتریسیته از بازوهای کلاف می باشد. برای انجام این کار، از یک ترانسفورماتور با ولتاژ پایین و جریان زیاد استفاده خواهد شد. با قرار دادن سیم ها در داخل تری کلرتیلن به مدت چند ساعت نیز می توان لاک سیم ها را نرم کرد و آنها را به راحتی از داخل شیار خارج کرد.