طبقه بندی پمپ ها


Aـ اصل افزایش انرژی

اولین روش طبقه بندی، براساس اصلی است که در آن انرژی به سیال افزوده می شود. دو کلاس گسترده از پمپ ها در زیر وجود دارد.

1ـ دینامیکی

در پمپ های دینامیکی (که روتو دینامیک نیز نامیده می شوند)، به منظور افزایش سرعت مایع، انرژی به طور پیوسته به آن افزوده می شود. همچنین، با کاهش سرعت سیال، فشار آن افزایش می یابد. اگرچه انواع مختلفی از پمپ ها با کاربری خاص وجود دارد که در این طبقه بنده جای میگیرند، در اکثر موارد این طبقه بندی پمپ های گریز از مرکز را شامل می شود.

2ـ جابه جایی مثبت

در یک پمپ جا به جایی مثبت (PD)، انرژی از طریق اعمال مستقیم نیرو به یک یا چند حجم تغیر پذیر از مایع به شکل متناوب به آن افزوده می شود. این امر، موجب افزایش فشار تا میزانی می شود که برای حرکت مایع از طریق مجاری موجود در خط تخلیه (خروجی) مورد نیاز می باشد. نکات مهم در اینجا این است که افزودن انرژی به شکل متناوب (و نه متوالی) صورت گرفه و نیرو نیز به طور مستقیم به مایع اعمال می شود. این موضوع به راحتی از طریق یک پیستون رفت و برگشتی یا پمپ پلانجری قابل مشاهده است. با حرکت رو به جلو یا رو به عقب پیستون یا پلانجر در سیلندر، نیرو به صورت مستقیم به مایع وارد می شود که افزایش فشار مایع را به دنبال خواهد داشت.

Bـ افزایش انرژی چگونه انجام می شود؟

روی دیگر دسته بندی پمپ ها با شیوه های افزایش انرژی مرتبط است. در رده دینامیکی، رایج ترین چیدمان مربوط به پمپ گریز از مرکز است. از دیگر چیدمان ها، می توان به توربین های Regenerative (که پمپ های محیطی نیز نامیده می شوند) و پمپ های خاص مثل چت پمپ ها که از یک اجکتور برای بیرون کشیدن آب از چاه استفاده می کنند. اشاره نمود.

دو زیر پروه بسیار رایچ در گروه PD، پمپ های رفت و برگشتی و روتاری هستند.

مقاله مرتبط


پمپ چیست؟

به بیان ساده پمپ ماشینی است که برای حرکت دادن سیال از طریق سیستم لوله کشی و بالا بردن فشار آن استفاده می شود.

پمپ های گریز از مرکز چگونه کار می کنند؟

بدون توجه به جزییات غیر ضروری، پمپ سانترفیوژ (شکل زیر) را می توان مشتکل از یک پروانه متصل و گردان همراه با شفت و محفظه ای دانست که پروانه را حاطه نموده است. در پمپ سانترفیوژ، مایع توسط فشار اتمسفر یا مقدار فشار بالا دستی، به قسمت ورودی محفظه پمپ وارد می شود.

پمپ های جابه جایی مثبت

برخی از موارد کلیدی که منجر به انتخاب پمپ جابجایی مثبت به جای پمپ سانترفیوژ می شود، در زیر آورده شده است:

انواع اصلی پمپ های رفت و برگشتی

پنج نوع اول (پره ای لغزشی (کشویی)، روتور سینوسی، با پروانه ای انعطاف پذیر، با لوله انعطاف پذیر، حفره پیش رونده)، پمپ های روتاری تک روتوره هستند. پنج نوع بعدی (دنده ای خارجی، دنده ای داخلی، لوب گردشی، Circumferential Pump، Multiple Screw) نیز پمپ های دوار چند روتوره می باشند. سه مورد آخر (پیستونی، پلانجری، دیافراگمی) نیز جز پمپ های رفت و برگشتی به شمار می روند.