گرمایشروش ساده ای که از گذشته برای گرمایش استفاده می شده است سوزاندن ماده سوختنی و استفاده از حرارت تولید شده آن بوده است. پیش از قرن 12 میلادی الگوی رایج گرمایش در تمام دنیا حتی در کاخ های سلطنتی وجود یک منبع آتش در مرکز اتاق و خروج دود تولید شده آن از سقف بود که از آن نه فقط برای گرمایش بلکه برای پخت و پز و روشنایی نیز استفاده می شده است. این نوع سیستم های گرمایشی به دلیل ایجاد دود و خاکسترهای معلق در فضا، هوای محیط را به شدت آلوده می کردند.

از دیگر روش های گرمایی که کمتر رایج بود، می توان به استفاده از سیستم های زیرسوز رومی اشاره کرد. این سیستم، به سیستم های مرکزی امروزی شباهت هایی را داشت با این تفاوت که از هوا به جای آب برای انتقال گرما استفاده می شد. در اصل در این روش هوای حاصل از احتراق در یک کوره از زیر کف ساختمان و همچنین از طریق دیوارها به داخل ساختمان انتقال یافته و از سوی دیگر از سقف ساختمان خارج خواهد شد. شکل 2 تصویری از یک زیرسوز رومی را نشان می دهد که در آن فقط 10 درصد انرژی حاصل سوخت به گرما در فضا تبدیل می شود.


@image
شومینه ها در قرن 12 میلادی و با اختراع دودکش در اروپا ظهور کردند. با وجود اینکه شومینه ها خانه ها را تا حد زیادی به دور از آلودگی دود نگه می داشتند اما گرمایش آنها به دلیل راندمان پایینی که داشتند از مطلوبیت لازم برخوردار نبود. به همین علت در کشورهای معتدل از جمله انگلستان، شومینه ها محبوبیت خود را حفظ نمودند اما در اقلیم های سردتر اروپایی از بخاری های سرامیکی که راندمان بین 30 الی 40 درصد داشتند استفاده می شد.

از آن زمان تا به اکنون، شومینه ها پیشرفت های زیادی کرده اند تا بازدهی بیشتری را داشته باشند. در شکل 3، تصویر شماتیک نمونه ای از یک شومینه مدرن نشان داده شده است. این شومینه مدرن، هوای احتراق را از بیرون گرفته و به شکلی طراحی شده است که درب های آن، مانع ورود هوای سرد بیرون و نیز آلودگی های دود به داخل اتاق باز می گردد.


@image

گرمایش با آب گرم (هیدرونیک)
در اینگونه سیستم ها، آب داغ از دیگ یا بویلر به محل تجهیزات پایانه ای (رادیاتورها، گرمایش های کفی، فن کویل ها و نظایر آنها) پمپ خواهد شد و گرمای خود را به محیط می دهد و سپس مجددا به بویلر بازخواهد گشت.

سیستم گرمایش با هوای داغ
سیستم های گرمایش هوایی، یعنی گرمایش از طریق هوا، بدین دلیل محبوب می باشند که می توانند گستره وسیعی از کاربردهای تهویه مطبوعی مانند رطوبت زنی و رطوبت گیری، سرمایش، فیلتراسیون، تهویه و نظایر آنها را انجام بدهند. این سیستم ها مخصوصا در اقلیم هایی که به سرمایش تابستانی نیازمند هستند دارای محبوبیت می باشند.

یک کوره هوای داغ به وسیله یک مبدل حرارتی از مخلوط شدن هوای احتراق و هوای اتاق جلوگیری می کند. در این سیستم استفاده از فیلتر و دمنده الزامی می باشد اما استفاده از کویل سرمایشی و رطوبت زن اختیاری است.

@image

مقاله مرتبط


سیستم های سرمایش

جهت سرمایش یک ساختمان باید یک دستگاه تبرید گرما را از ساختمان گرفته و به بیرون از ساختمان هدایت کند. این گرما می تواند به زمین، آب یا هوای بیرون تخلیه شود.