راهنمای خرید موتور برق


توان موتور برق
میزان توان خروجی موتور برق یکی از اساسی ترین فاکتورها در خرید این نوع موتورها محسوب می شود. برای اینکه بتوانید بهترین نوع این موتورها را از لحاظ توان آنها انتخاب نمایید در ابتدا لازم است که نوع نیاز خود را مشخص کنید. به این سوال پاسخ دهید که موتور را برای انجام چه کاری نیاز دارید. آیا قصد استفاده از آن در مصارف کشاورزی و صنعتی را دارید یا اینکه هدف شما فقط تامین کردن برق تجهیزات ساختمان است؟ آیا به یک موتور برق پرتابل نیاز دارید که در مسافرت ها و کمپینگ ها بتوانید از آن استفاده کنید؟ پاسخ دقیق به این سوالات می تواند تا حد زیادی توان مورد نیاز موتور را مشخص کند. به عنوان مثال موتورهای برق مورد استفاده در مصارف خانگی دارای ظرفیت 5 کیلو وات تا 50 کیلو وات هستند در حالی که این عدد برای کاربردهای صنعتی بین 50 کیلو وات تا 3 مگاوات می باشد. همچنین اگر دلیل شما برای خرید این موتورها قطع برق است به این نکته توجه کنید که قطعی برق به صورت موقت است یا متناوب؛ یک تصور غلط در مورد تامین برق اضطراری وجود دارد مبنی بر اینکه مولدهای برق با قدرت کمتر برای تامین برق اضطراری مناسبند در حالی که باید مقدار بار مورد نیاز در زمان قطع شدن برق را در نظر گرفت و سپس اقدام به خرید ژنراتور برق کرد. در نهایت نیز به حجم مخزن سوخت موتور برق دقت داشته باشید تا ظرفیت آن با میزان کارکردش تناسب داشته باشد.


محل نصب موتور برق
فاکتور مهم دیگری که در خرید این موتورها اهمیت دارد محل نصب و قرارگیری آنها می باشد. در این راستا باید به مواردی از جمله ابعاد موتور برق، تهویه هوا و میزان سر و صدای تولید شده توسط موتور دقت کنید. در صورتی که موتور برق را برای کاربردهای ثابت مانند تامین برق ساختمان می خواهید می توانید ابعاد بزرگ تر را نیز انتخاب کنید اما اگر از موتور برق در کاربردهای سیار مانند سفر استفاده می کنید بهتر است که ابعاد و وزن موتور برق شما کمتر باشد. در مورد تهویه هوا نیز باید دقت کنید که اگر از این نوع موتورها در مصارفی مانند کشاورزی استفاده می کنید باید موتور مد نظر شما توانایی کار در درجه حرارت بالا و همچنین محیط های مرطوب را داشته باشد. ضمنا سعی کنید تا حد امکان موتورهای برقی را انتخاب کنید که سر و صدای کمتری را تولید می کنند.


نوع موتور برق
بر اساس سوخت مصرفی امکان انتخاب موتور برق بنزینی ، موتور برق گازسوز و دیزل ژنراتور وجود دارد. نوع موتور برق و سوخت مصرفی آن بر اساس نیاز و همچنین امکانات در دسترس شما تعیین می شود. به عنوان مثال موتورهای برق گازسوز تنها در نقاطی امکان استفاده را دارند که دسترسی به گاز شهری وجود داشته باشد. همچنین دیزل ژنراتورها که سوخت مصرفی آنها گازوئیل است بیشتر در مصارف صنعتی و کشاورزی که نیاز به مدت زمان کارکرد طولانی داریم استفاده می شوند.


برند موتور برق
یکی دیگر از موارد مهم در خرید موتورهای برق مربوط به برند سازنده موتور برق می شود. در حال حاضر برندهای مختلفی در این حوزه فعال هستند بنابراین باید در انتخاب برند این وسیله دقت کافی را داشته باشید. انتخاب یک برند مطمئن می تواند خیال شما را از بابت کیفیت موتور برق راحت کند. از جمله بهترین موتورهای برق بازار می توان به موتور برق هوندا اشاره کرد که کیفیت بسیار بالایی را ارائه می دهد.

علاوه بر موارد یاد شده در نظر گرفتن نکات دیگری در خرید موتور برق می تواند یک خرید عالی را برای شما در پی داشته باشد. از جمله این موارد می توان به ولتاژ مجاز، تکفاز سا سه فاز بودن، دوام و طول عمر، رعایت استانداردها و در نهایت قیمت موتور برق اشاره کرد.

مقاله مرتبط


موتور برق چیست؟

موتور برق یا ژنراتور از یک مجموعه به هم پیوسته از قطعات مختلف تشکیل شده و وظیفه آن تبدیل انرژی چرخشی و مکانیکی موتور به انرژی الکتریکی است.

موتور برق

موتور برق نوعی ماشین الکتریکی می باشد که کار آن تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی است.

انواع موتور برق

موتور برق که با نام های دیگری مانند مولد الکتریکی و ژنراتور برقی نیز شناخته می شود وسیله ای است که برعکس موتور الکتریکی عمل کرده و نیروی مکانیکی را تبدیل به الکتریسیته می کند.

موتور برق بنزینی

موتور برق وسیله ای است که عملکرد آن شباهت زیادی به دیزل ژنراتور دارد با این تفاوت که ابعاد آنها کوچک تر می باشد.