تهویه مطبوع خورشیدی. برای مثال می توان با نصب پنل هایی، انرژی خورشیدی را به الکتریسیته تبدیل نمود و از انرژی الکتریکی برای راه اندازی سیستم تهویه مطبوع استفاده کرد. همچنین می توان با نصب پنل و عبور دادن لوله های آب گرم از زیر پنل انرژی خورشید را مستقیما به انرژی گرمایی مورد نیاز در سیستم تهویه مطبوع تبدیل کرد.


@image
سوخت گیاهی بیوماس
یک منبع انرژی تجدید پذیر که از تجزیه گیاهان و مواد زیستی حاصل می شد.

شوفاژ
سیستمی است که برای تولید گرما در منازل و ساختمان ها استفاده می شود. در این سیستم گرمای ساختمان در یک

محل به اسم موتورخانه تامین شده و توسط لوله های به رادیاتورها و دیگر نقاط مورد نیاز ساختمان منتقل خواهد شد.

آب گرم شوفاژ: این آب در موتورخانه گرم شده و وارد شوفاژ خواهد شد و پس از انتقال حرارت به محیط مجددا به

موتورخانه بازخواهد گشت.

سیستم سیرکوله
در علم تهویه مطبوع، به سیستم های که سیال در یک سیکل بسته جریان دارد و پس از طی مسیرهای مختلف مجددا به نقطه ابتدایی برمی گردد اطلاق می شود. به عبارت دیگر به سیستم های آب گرم یا سرد شوفاژ یا تهویه مطبوع گفته می شود که در آنها آب در یک مدار بسته به صورت چرخشی جریان دارد. بنابراین آب صرفا انتقال دهنده گرما یا سرما بوده و مصرف نخواهد شد. در واقع آب تا تجهیزات (از جمله ترمینال یونیت ها، رادیاتورها و...) پمپ شده و سپس به موتورخانه بازمی گردد.

سانتریفیوژ یا سانتریفوژ یا گریز از مرکز: در علم تهویه مطبوع به نوعی از عملکرد پمپ یا فن گفته می شود که با ایجاد سرعت در سیال موجب افزایش فشار و جریان یافتن سیال می شود.

پمپاژ
به عمل فرستادن مایع از یک نقطه به نقطه ای دیگر از طریق پمپ گفته می شود.

هد
نشان دهنده ارتفاعی است که پمپ می تواند مایع را تحت فشار تا آن ارتفاع بالا ببرد و واحد اندازه گیری آن معمولا متر یا فوت می باشد.

دبی
نشان دهنده مقدار سیال جابه جا شده از یک مقطع مشخص در بازه زمانی معین بوده و واحد اندازه گیری آن متر مکعب بر ثانیه می باشد.

DFU
واحد اندازه گیری میزان جریان فاضلاب لوازم بهداشتی مختلف می باشد.

SFU
واحد اندازه گیری مقدار مصرف آب در لوازم بهداشتی گوناگون است.

دسی بل
دسی بل یکای تراز فشار صدا است اما علاوه بر تراز صدا، در بسیاری از اندازه گیری های علمی و مهندسی دیگر از جمله زمینه های آکوستیک، الکترونیک و کنترل مورد استفاده می شود.

CFM
سی اف ام واحد اندازه گیری ظرفیت هوادهی انواع دستگاه ها است.

مبرد یا سرماساز
سیالی با دمای جوش پایین (معمولا منفی 30 تا 50 درجه سانتی گراد) که حرارت را از ماده دیگری در محیط جذب می کند و تبخیر می شود و بدین شکل دمای محیط را کاهش می دهد.

ابزوربر یا جذب کننده
محلولی که در چیلرهای جذبی، وظیفه جذب بخار آب موجود در محفظه اواپراتور را دارد. واحد جاذب یا ابزوربر وظیفه جذب بخار آب تولید شده در اواپراتور و حفظ فشار در قسمت فشار پایین دستگاه را بر عهده دارد. بخار آبی که در ابزوربر ایجاد می شود و به حالت اشباع می رسد در صورت عدم جذب، میزان فشار را در اواپراتور بالا برده و در نتیجه دمای آب سرد متناظر با افزایش فشار نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین باید با حجمی مناسب به همراه غلظتی کم خطر و مطلوب، بخار آب تولید شده را جذب کند.

تبادل جرمی
زمانی که بین دو بخش از یک سیستم، یک ماده رد و بدل شود، به عنوان مثال انتقال بخار از بخشی به بخش دیگر، به چنین عملی تبادل جرمی گفته می شود.

تبادل حرارتی
تبادل حرارتی به جابه جایی انرژی گرمایی بین دو محیط یا دو جسم گفته می شود.

کندانس: تقطیرات حاصل از تبدیل بخار آب به آب مایع را کندانس می گویند.

واحد چگالنده
یکی از اجزای دستگاه های سرمایشی است که گرمای دریافت شده از اتاق را به هوای بیرون بازگشت می دهد


میعان
میعان معنی مایع شدن را داشته و در اصطلاح، به تبدیل گاز یا فاز گازی به مایع تحت شرایط شیمیایی و فیزیکی گفته می شود.

مقاله مرتبط


تاسیسات مکانیکی

تاسیسات ساختمان در دو دسته تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی قرار می گیرند. در این مقاله منظور از تاسیسات ساختمان، تاسیسات مکانیکی بوده و از نقطه نظر مکانیک و تاثیر آن بر معماری ساختمان و نکاتی که در این خصوص باید مورد توجه قرار بگیرد سخن گفته می شود.