تعاریف تجهیزات تهویه مطبوع


دیگ (بویلر)
وسیله ای که در آن، سیال عامل (معمولا آب)، گرم شده یا به نقطه جوش خود خواهد رسید و از طریق شبکه لوله کشی به ترمینال یونیت ها به منظور تبادل حرارت منتقل می شود.مشعل
وسیله ای برای انتقال نهایی سوخت گاز یا مایع به همراه هوا به اتاق اشتعال دیگ یا هر دستگاه مصرف کننده دیگر مصرف کننده سوخت و اشتعال آن مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر وسیله ای است که با مهیا کردن شرایط کنترل شده، امکان تبدیل انرژی سوخت به انرژی گرمایی را به به طور ایمن و مداوم فراهم می آورد.رادیاتور
وسیله ای نیمه فلزی یا فلزی جهت تبادل حرارت بین دو سیال است. جنس رادیاتور به نوع کاربردش بستگی داشته و می تواند متفاوت باشد. از جمله رادیاتورها با جنس های مختلف می توان به رادیاتور فولادی، آلومینیومی، مسی و چدنی اشاره داشت. اکثر رادیاتورها به عنوان ناقل دمای آب عمل می نمایند. از جمله کاربردهای اساسی رادیاتورها در خودروها و به منظور خنک کردن آب برگشتی از موتور می باشد. همچنین از رادیاتورها در موارد دیگری مانند انتقال حرارت آب گرم تولید شده در دیگ به داخل فضاهای کاربری ساختمان استفاده می شود.مبدل حرارتی
مبدل حرارتی دستگاهی است که از آن به منظور انتقال حرارت موثر بین دو سیال (مایع یا گاز) از یکی به دیگری استفاده می شود. از رایج ترین مبدل های حرارتی می توان رادیاتورهای شوفاژها و رادیاتورهای خودروها را مثال زد.پمپ
وسیله ای مکانیکی است برای انتقال مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. با افزایش جریان سیال، امکان جابه جایی آن به ارتفاعی بالاتر (با افزایش هد)، و یا حتی پایین دست (معمولا حوضچه یا مخزن) به وسیله پمپ فراهم می شود. پمپ هایی که انرژی محرکه خود را از برق تامین می کنند تحت عنوان الکتروپمپ شناخته می شوند.کاویتاسیون (خلازایی) پمپ
در صورتی که در وسیله ای همچون پمپ، فشار در نقطه ای کمتر از فشار تبخیر مایع در دمای مربوطه گردد در آن نقطه حباب های بخار تشکیل خواهند شد. ترکیدن این حباب ها باعث وارد آمدن آسیب به پروانه های پمپ خواهند شد. این پدیده تحت عنوان کاویتاسیون شناخته می شود. این پدیده دارای انواع مختلفی است و می تواند باعث وارد آمدن خسارت شدید به پمپ شود.

ارتفاع مکش مثبت خالص قابل دسترس
فشار کل مایع در دهانه مکش پمپ که نسبت به فشار تبخیر آن مایع در درجه حرارت مربوطه سنجیده می شود.

بوستر پمپ های ساختمان های بلند مرتبه
بوستر پمپ دستگاهی است که دو یا چند پمپ به صورت موازی به یکدیگر متصل شده باشند تا بتواند دبی و هد مورد نظر را با انرژی کمتر و راندمان بالاتر تامین کنند. از جمله انواع بوستر پمپ می توان به بوستر پمپ آب رسانی و بوستر پمپ آتش نشانی اشاره کرد.

پمپ های سیرکولاتور یا سیرکوله
پمپی که آب پمپاژ شده توسط آن پس از طی چرخه ای مجددا به آن بازخواهد گشت را تحت عنوان پمپ سیرکولاتور می شناسند. به طور مثال پمپ آب گرم شوفاژها از این نوع پمپ ها است. این نوع از پمپ ها برخلاف پمپ های آبرسانی به دبی و هد بالایی نیاز ندارند.

پمپ های تک دور، دو دور و نظایر آنها
برخی کارخانه های سازنده پمپ ها برای کنترل جریان سیال گذرنده از پمپ، آنها را با قابلیت تغییر دور موتور تولید می کنند تا به توجه به شرایط پروژه بتوان آن را روی دورهای مختلف تنظیم نمود.

منبع انبساط
منبع باز یا بسته ای که ارتباطی مستقیم با سیستم های تحت فشار در موتورخانه مانند چیلر و دیگ های آب گرم دارد. منابع انبساط بدین منظور تعبیه می شوند که امکان کنترل انبساطی حجمی آب موجود در سیستم های تاسیساتی در اثر افزایش دما را فراهم سازند.

دستگاه سختی گیر
برای جلوگیری از تشکیل رسوب در داخل لوله ها و گرفتگی شیرها در موتورخانه های بزرگ و مناطقی که املاح آب موجود در آب آنها زیاد است از دستگاه سختی گیر استفاده می شود.

کلکتور
قطعه ای از لوله های مختلف شوفاژ و آب و فاضلاب و نظایر آنها می باشد که محل تجمیع و تقسیم انشعاب های این لوله ها است. در واقع چند لوله مختلف به کلکتور وارد شده و در آنجا با هم تجمیع و در نهایت یک لوله از آن خارج خواهد شد و یا اینکه فقط یک لوله به کلکتور وارد شده و در آنجا انشعاب یافته و چندین لوله از آن خارج خواهد شد.

کمپرسور
کمپرسور نام دستگاهی است که برای فشرده سازی و انتقال گازها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کمپرسورها به عنوان وسایلی شناخته می شوند که با مصرف انرژی فراوان، سیال را با سرعت به درون خود مکیده و در مرحله بعدی آن را فشرده می کنند. برای اینکه دمای گاز دوباره به حد معمولی برگردد معمولا گاز پرفشار خروجی از کمپرسورها را از یک سیستم خنک کننده عبور می دهند.

پمپ محلول
نام پمپی است که وظیفه آن جابه جا کردن محلول جاذب در چیلرهای جذبی می باشد.

اواپراتور یا تبخیر کننده
به بخشی از سیستم سرمایش گفته می شود که در آن بر اثر تبخیر مبرد عمل سرمایش انجام می گیرد.

کندانسور
وسیله یا واحدی است که وظیفه آن به طور عمده تبدیل بخار به مایع و خنک سازی سیال عامل می باشد.

شیر انبساط
این نوع شیر، وسیله ای می باشد که از آن برای کنترل جریان مبرد ورودی به اواپراتور استفاده می شود.

برج خنک کن
برای دفع حرارت اضافی آب مورد استفاده در کندانسورها به هوای آزاد از برج خنک کن استفاده می شود. مکانیزم این انتقال حرارت در برج خنک کن به شکل تبادل حرارت برج با هوا است.

کویل
یک نوع لوله با ضریب انتقال حرارت زیاد می باشد که حرارت سیال داخل خود را به محیط داده و یا حرارت موجود در محیط را دریافت می کند و به سیال داخل خود می دهد.

زنت
زنت دستگاهی دو منظوره می باشد که ضمن ایجاد گرمایش و سرمایش مقدار رطوبت هوا را نیز تنظیم می نماید. دقت کنید که این دستگاه در تطابق با شرایط آب و هوایی ایران طراحی و تولید می شود.

ترمینال یونیت ها یا واحدهای پایانه ای
دستگاه هایی هستند که گرما (حرارت) یا سرما (برودت) را از تولید کننده ها (دیگ) و چیلرها به فضا منتقل می کنند. از جمله این دستگاه ها عبارتند از فن کویل ها و رادیاتورها.

هواساز (هوارسان)
از این دستگاه برای کاربردهای مختلف از جمله تامین هوای سالم و مطبوع و همچنین جهت دست یابی به دما و رطوبت مناسب استفاده می شود.

اتاق هواساز)
نام فضایی است که اجزای دستگاه هواساز در داخل آن قرار خواهند گرفت.

واحد القایی
واحدی است که در آن هوای تهیه شده در هواساز با هوای محل مورد تهویه ترکیب شده و از روی کویل های گرم و سرد نیز عبور می کند و در نهایت به شرایط مطلوب خواهد رسید.

دیفیوزر (پخش کننده هوا)
وسیله ای که برای پخش کردن هوا مورد استفاده قرار می گیرد دیفیوزر نام دارد.

پمپ وکیوم یا پمپ خلا
نوعی پمپ است که با تخلیه مولکول های هوا از یک محفظه آب بندی شده مشخص، خلا نسبی یا فشار منفی ایجاد می نماید.

صداگیر
نام وسیله ای که از انتشار سر و صدای تجهیزات به محل های مسکونی و ایجاد مزاحمت برای افراد جلوگیری می کند. از این صداگیرها در وسایلی مانند هواسازها بهره گرفته می شود.

مقاله مرتبط


تهویه مطبوع خورشیدی

هر سامانه تهویه مطبوع هوا که از انرژی خورشیدی استفاده می کند به نام سیستم تهویه مطبوع خورشیدی می شناسند. این سیستم می تواند با استفاده از پنل های خورشیدی نصب شده در فضای بیرون به چند روش از انرژی خورشید بهره بگیرد.

تعاریف پایه

میعانات مایعات تقطیر شده بر اثر تحت فشار قرار دادن یا سرد کردن بخار را میعانات نامیده اند.