تاسیسات مکانیکی@image
تاسیسات مکانیکی دارای شاخه های مختلفی از جمله صنعت، ساختمانی، ورزشی، درمانی و... می باشد. در مورد تاسیسات مکانیکی نظرات متفاوتی وجود دارد اما می توان گفت تاسیسات مکانیکی در واقع دانش مبارزه با طبیعت هستند. بالا کشیدن آب برخلاف جاذبه، سرما در فصل گرم و گرما در فصل سرد، هوای تازه در اجتماعی از انسان ها و تخلیه گازها از محل تولید و غیره. تاسیسات مکانیکی دانش رفاه جانداران در مبارزه ای تمام عیار با طبیعت محسوب می شود.

در دنیای امروز تامین آسایش بشر جزو اصلی ترین هدف ها بوده و سعی می شود تا با استفاده از تاسیسات مکانیکی، در طراحی و اجرای ساختمان سازی این موضوع مهم پیگیری گردد. بنابراین فراگیری علم تاسیسات مکانیکی برای تمامی دست اندرکاران تاسیسات ساختمانی یکی از مباحث مهم و ضروری است.
تاسیسات الکتریکی

در تعریف تاسیسات الکتریکی می توان گفت طراحی سیستم های سیم کشی اماکن مسکونی و مراکز صنعتی شامل مباحثی مانند برق رسانی، روشنایی، آنتن مرکزی، تلفن، سیستم اعلام حریق، شبکه رایانه ای، منبع تغذیه اضطراری و دوربین مدار بسته می باشد.
تعریف پایه تاسیسات مکانیکی

HVAC: متشکل از حروف ابتدایی Heating (گرمایش)، Ventilating (تهویه) و Air conditioning (تهویه مطبوع) است و به مجموعه تکنولوژی های مربوط به گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع اطلاق می شود که دربرگیرنده فناوری های مربوط به ایجاد آسایش از طریق تهویه و ایجاد شرایط دمایی مطبوع برای محیط های داخلی ساختمان می باشد.

سیال: یکی از انواع حالت های وجود ماده سیال می باشد که شامل گازها، مایعات، پلاسما و تا حدی نیز جامدات پلاستیک می شود. سیال ماده ای است که تحت اثر یک تنش برشی هر چند هم که کوچک باشد بدون وقفه تغییر شکل می دهد؛ بدین معنا که تا زمان وارد آمدن نیروی برشی به سیال این ماده دائما تغییر شکل می دهد. تمامی سیال ها از ویژگی روان شدن برخوردار بوده و برخلاف جامدات در برابر تغییر شکل مقاومت نشان نمی دهند (به اصطلاح رایج شکل ظرفی را به خود می گیرند که در آن قرار دارند). یکی دیگر از ویژگی های سیالات مربوط به ویژگی چسبندگی و یا لزجت آنهاست. لزجت عامل پیوستگی ذرات سیال می باشد. هر چه یک سیال لزج تر باشد ویژگی های سیال گونه آن کمتر خواهد بود (مانند عسل که به طور مثال سخت تر روان می شود)

سیال عامل: مایع یا گازی که در دیگ (بویلر) یا در چیلر، به ترتیب گرم یا سرد شده و حرارت خود را با محیط تبادل می نماید را اصطلاحا سیال عامل می نامند.

سیال ناقل (سیال انتقال دهنده سرما یا گرما): سیال ناقل به مایع یا گازی گفته می شود که گرما یا سرما را ار منبع تولید آن دریافت کرده و به جای دیگری که نیاز به سرما یا گرما دارد منتقل می کند.

سیستم هیدرونیک: سیستم های گرمایشی یا سرمایشی که حرارت را توسط آب جابه جا می کند را سیستم هیدرونیک می گویند. به طور مثال سیستم رادیاتورهای آب گرم رایج یک سیستم هیدرونیک است.

فریون: گاز بی رنگی که در گذشته در چیلرها و سیستم های سرمایشی به عنوان مبرد به کار می رفت و امروزه به دلیل استانداردهای زیست محیطی و آسیب به لایه ازون استفاده از آن منسوخ شده است. R22 نام تجاری نوع خاصی از مبردها است که بیشترین گاز مصرفی در سیستم های برودتی از قبیل اسپیلت ها و چیلرهای تراکمی می باشد.


@image
آب گرم مصرفی در ساختمان: آبی که در موتورخانه ها به روش های مختلف گرم شده و جهت مصارف گوناگون مانند بهداشتی و آشامیدنی وارد شیرها خواهد شد. این آب بر خلاف آب گرم شوفاژ دیگر به موتورخانه ها برنمی گردد و از شیرها خارج شده و مصرف خواهد شد.

سیستم گرمایش یا سرمایش مرکزی: سیستمی که در آن، منبع تولید حرارت (مثلا مشعل و دیگ) یا منبع تولید برودت (چیلر) در یک موتورخانه مرکزی یا اتاقک مرکزی قرار می گیرد و گرما یا سرمای تولید شده از آنجا به واحدهای ساختمان توزیع می شود.

سیستم گرمایش یا سرمایش منطقه ای: سیستم گرمایشی که منبع تولید برودت یا حرارت در محل تهویه مطبوع قرار داشته و هر واحد به شکل مجزا دارای سیستم گرمایش مربوط به خود می باشد.