بوستر پمپاز پمپ ها به منظور انتقال سیال به ارتفاعی مشخص و یا جابه جایی آن در نوعی سیستم لوله کشی و یا هیدرولیک استفاده می شود. به عبارتی دیگر، پمپ به دستگاهی گفته می شود که سیالات غیرقابل تراکم را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال می دهد. بعد از تولید آب گرم به وسیله دیگ، باید این آب را به سمت دستگاه های پخش کننده گرما ارسال نمود. پمپ انجام این کار را بر عهده دارد. در تعریفی دیگر، پمپ ماشینی است که برای جابه جایی سیالات تراکم ناپذیر مانند مایعات از آن استفاده می کنند. پمپاژ نیز عملیاتی است که طی آن انرژی پتانسیل سیال برای انتقال آن از یک نقطه به نقطه ای دیگر افزایش می یابد. پمپ ها برای دو هدف خاص استفاده می شوند:

1- انتقال مایع از منبع به مقصد

2- به گردش درآوردن مایع در داخل یک سیستم بسته


از جمله مشکلات رایج در لوله کشی آب ساختمان ها و همچنین لوله کشی آب شهری باید به مشکلات مربوط به تنظیم فشار آبی که به درون لوله ها پمپاژ می شود اشاره کرد. همانطور که مشخص است، مقدار آب مصرفی دارای نوسان بوده و میزان معینی ندارد. در سیستم های پمپاژ ثابت که در آنها چندین الکتروموتور به طور دائم مقدار مشخصی آب را به داخل لوله ها پمپاژ می کنند، افزایش و کاهش مصرف آب موجب می شود که فشارهای مختلفی به بدنه لوله وارد آید و این موضوع باعث به وجود آمدن مشکلاتی در سیستم آب رسانی خواهد شد. این مشکل بدین گونه می باشد که در صورت بالا رفتن فشار آب که حاصل فعالیت هم زمان تعدادی الکتروموتور می باشد، این احتمال وجود دارد که لوله ها در اثر فشار، دچار صدمه و آسیب شوند. برعکس این موضوع نیز صادق است؛ بدین شکل که در صورت خاموش شدن هم زمان چند الکتروموتور این امکان وجود دارد که فشار آب داخل لوله ها کم شود و آب در نقاط مختلف ساختمان یا شهر قطع گردد. به منظور تنظیم کردن این فشار کنترل شده در داخل سیستم آب رسانی و پمپاژ از وسیله ای به نام بوستر پمپ استفاده می شود.

بوستر پمپنوعی دستگاه یکپارچه و با اجزای مرتبط با یکدیگر است که از چند الکتروموتور تشکیل پیدا کرده که به شکل موازی به همدیگر اتصال پیدا کرده اند تا مجموع فشار وارد شده بر سیستم و مجموع آب مصرفی را تامین کنند. از جمله کاربردهای بوستر پمپ باید به استفاده از آنها در مصارف درون ساختمانی، شبکه های شهری، ایجاد فشار مورد نیاز به منظور مصرف آب در آتش نشانی ها، آبیاری فضای سبز و پارک ها در روستاها و شهرها، ساختمان های، مجتمع های اداری و تجاری، فرودگاه ها، بیمارستان ها و مراکز صنعتی اشاره داشت. رایج ترین انواع بوستر پمپ مورد استفاده در کاربردهای امروزی می توان به بوستر پمپ آبرسانی و بوستر پمپ آتش نشانی اشاره داشت. شکل 45 نوعی دستگاه بوستر پمپ را نشان می دهد.


شکل 45: نمایی از یک بوستر پمپ


@image

مقاله مرتبط


طبقه بندی پمپ ها

با توجه به عملکرد، شرایط سرویس دهی، جنس مواد سازنده و ...، شیوه های مختلفی برای طبقه بندی پمپ ها وجود دارد. انجمن صنعت پمپ سازی ایالات متحده، موسسه هیدرولیک، پمپ را به شکل زیر طبقه بندی کرده است. این نوع طبقه بندی پمپ ها به صورت زیر می باشد:

انواع اصلی پمپ های رفت و برگشتی

پنج نوع اول (پره ای لغزشی (کشویی)، روتور سینوسی، با پروانه ای انعطاف پذیر، با لوله انعطاف پذیر، حفره پیش رونده)، پمپ های روتاری تک روتوره هستند. پنج نوع بعدی (دنده ای خارجی، دنده ای داخلی، لوب گردشی، Circumferential Pump، Multiple Screw) نیز پمپ های دوار چند روتوره می باشند. سه مورد آخر (پیستونی، پلانجری، دیافراگمی) نیز جز پمپ های رفت و برگشتی به شمار می روند.