بوستر پمپ چیست؟البته دقت داشته باشید که بوستر پمپ دو مرحله ای و چند مرحله ای نیز تولید شده است. این وسیله علاوه بر افزایش فشار سیال ممکن است برای انتقال سیال با فشار بالا و همچنین شارژ کپسول های سیال نیز مورد استفاده قرار بگیرد.


در تعریف دیگر می توان بوستر پمپ را دستگاهی تعریف کرد که انرژی مکانیکی را از منبعی بیرونی می گیرد و به یک سیال گازی یا مایع که در حال عبور از آن است انتقال می دهد. در نتیجه چنین فرآیندی، انرژی سیال بعد از خارج شدن از این دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد. تغییرات انرژی سیال در بوستر پمپ ها همواره به شکل تغییر فشار سیال قابل مشاهده است. ضمن اینکه می توان از این دستگاه در انتقال سیال ها به ارتفاعی معین و یا جابه جایی سیال در سیستم های لوله کشی و سایر سیستم ها استفاده کرد. از جمله مدل های این دستگاه می توان به بوستر پمپ آبرسانی و بوستر پمپ آتش نشانی اشاره کرد.انواع بوستر پمپ

در یک دسته بندی از بوستر پمپ ها می توان آنها را بر اساس تعداد پمپ به دو گروه تک پمپه و چند پمپه تقسیم کرد. این دسته بندی می تواند در تمامی انواع این وسیله از جمله بوستر پمپ آبرسانی، بوستر پمپ آتش نشانی و... لحاظ شود.بوستر پمپ تک پمپه

غالبا برای مصارف آب بهداشتی در حجم پایین و متوسط در صنعت و آبرسانی از بوستر پمپ تک پمپه استفاده می شود. این نوع بوستر پمپ ها به طور کامل یکپارچه بوده و برای به کارگیری آنها کافی است که کلکتور ورودی آن را به منبع تغذیه آب متصل کرده و کلکتور خروجی را به شبکه مصرف اتصال دهیم و در نهایت نیروی برق لازم برای تابلوی کنترل و فرمان آن را تامین نماییم.

بوستر پمپ دو یا چند پمپه

بوسترپمپ های دو یا چند پمپه دور ثابت خودشان به دو گروه دارای الکتروپمپ پیشرو و فاقد الکتروپمپ پیشرو تقسیم می شوند.

1.بوسترپمپ دارای الکتروپمپ پیشرو: این نوع بوستر پمپ ها از یک الکتروپمپ پیشرو یا جاکی پمپ به علاوه یک یا چند الکتروپمپ اصلی تشکیل شده اند و در آنها الکتروپمپ پیشرو ظرفیت کمتری را نسبت به الکتروپمپ اصلی دارد.

2.بوسترپمپ فاقد الکتروپمپ پیشرو: از دو یا چند الکتروپمپ اصلی ساخته می شوند که مشخصات آنها یکسان بوده و از الکتروپمپ پیشرو در آنها استفاده نشده است.

به این نکته دقت داشته باشید که بوستر پمپ ها بر مبنای دو مولفه اصلی شامل حداقل فشار و حداکثر مصرف آب طراحی می شوند. همچنین نوسان های ساعتی مصرف آب نیز دیگر عامل موثر در تعیین مشخصات این دستگاه می باشد.

در دسته بندی دیگری که از انواع بوستر پمپ ها وجود دارد این تجهیزات بر اساس کارکرد پمپ خود به سه دسته تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

1.پمپ اصلی(MAIN PUMP): این پمپ دبی و هد کلی سیستم را تامین می کند.

2.پمپ جاکی(JOCKEY PUMP): زمانی که دبی لازم برای سیستم بالا باشد به طور معمول از پمپ های بزرگی استفاده می کنند. به همین جهت موتورهای محرک هم انرژی بالایی را به منظور به حرکت درآوردن پمپ نیاز خواهند داشت. در الگوی مصارفی گاهی وضعیتی به وجود می آید که دبی درخواستی کم است و امکان تامین این دبی با یک پمپ کوچک وجود دارد. به همین دلیل برای صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین کمتر کردن استهلاک، پمپی انتخاب می شود که ظرفیت آبدهی آن کمتر از پمپ اصلی باشد تا برای مصارف پایین تنها این پمپ روشن شده و نیاز سیستم را برطرف کند. به این پمپ اصطلاحا پمپ ژاکی یا پمپ پیشرو می گویند.

3. پمپ رزرو(STANDBY PUMP): در مکان هایی که آبرسانی موضوعی ضروری محسوب شده و ایجاد وقفه در آن موجب بروز مشکلاتی خواهد شد معمولا پمپی را روی بوستر پمپ آبرسانی قرار می دهند تا در صورت بروز ایراد و یا متوقف شدن کار یکی از پمپ ها، پمپ مذکور وارد مدار شود و از بروز وقفه در امر آبرسانی جلوگیری کند. این پمپ را به نام پمپ رزرو می شناسند. از جمله چنین مکان هایی می توان به بیمارستان ها و کارخانه ها اشاره کرد. وجود پمپ رزرو به ویژه در بوستر پمپ آتش نشانی ضروری می باشد.

محصول مرتبط


مقاله مرتبط


بوستر پمپ

پمپ نام دستگاهی است که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی دریافت کرده و به سیالی که از آن عبور می کند منتقل می نماید. در نتیجه این فرآیند، انرژی سیال بعد از خارج شدن از این دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد. تغییرات انرژی سیال در پمپ ها همیشه به صورت تغییر فشار در سیال بروز پیدا می کند.