بوستر پمپ دور متغیربا در نظر گرفتن این موضوع که مقدار آب مصرفی تغییر می کند و الگوی خاصی ندارد در سیستم های پمپاژ ثابت که به طور دائم مقدار معینی آب به درون لوله ها پمپاژ می شود این امکان وجود دارد که فشار آب داخل لوله ها به شکل ناگهانی کم و زیاد شود. بنابراین به منظور ممانعت از آسیب رسیدن به لوله های آب و همچنین شیرآلات و احتمال قطع شدن آب بر اثر نوسان های فشار آب می بایست این کاهش یا افزایش فشار به شکلی کنترل و تنظیم شود. برای انجام این کار از بوستر پمپ استفاده می شود که وظیفه تنظیم کردن فشار آب را بر عهده دارد. بوستر پمپ ها دارای انواع مختلفی می باشند و کاربردهای آنها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد و از لحاظ طراحی سیستم الکتریکی می توان آنها را به دو دسته زیر تقسیم کرد:

در بوستر پمپ دور متغیر امکان تنظیم نمودن سرعت گردش پمپ به کمک اینورترهای تابلوی فرمان فراهم شده است. یکی از معایب این نوع پمپ ها مربوط به استارت آنی آنها می شود که موجب افزایش لرزش و کاهش طول عمرشان می گردد. اما این مشکل در بوستر پمپ آبرسانی از نوع دور متغیر با استفاده از سیستم راه اندازی نرم الکتروپمپ کاملا مرتفع گردیده است. بوستر پمپ های دور متغیر به لحاظ شکل ظاهری که دارند مشابه بوسترپمپ های دور ثابت می باشند اما تغییراتی در سیستم تابلو برق آنها ایجاد شده است. این تغییر نیز مربوط به استفاده از همان دستگاه کنترل راه دور یا اینورتر می شود. در این نوع سیستم، فشار و دبی مورد نیاز به وسیله تغییر در سرعت الکتروموتور تامین می گردد. لازم به ذکر است که در سیستم کنترل بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر همیشه نقشه تابلو برق و مدار فرمان بوستر پمپ جزو مهم ترین قسمت های دستگاه محسوب می شود.

اینورتر از قابلیت برنامه نویسی بهره مند بوده و به همین دلیل امکان نوشتن برنامه ای برای آن که متناسب با شرایط باشد وجود دارد. به کارگیری اینورتر موجب کاهش هزینه های نگهداری، کاهش مصرف برق و کاهش استهلاک بوستر پمپ خواهد شد. از دیگر ویژگی های این سیستم می توان به حذف ضربات هیدرولیکی و همچنین ثابت ماندن فشار اشاره کرد. قیمت بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر بیشتر از سیستم دور ثابت است اما در طول زمان مصرف بهینه ای را در پی خواهد داشت.


بوستر پمپ دور ثابتدر این نوع بوستر پمپ ها یک پرشر سوئیچ بر روی دستگاه نصب می شود که وظیفه آن فرمان دادن به پمپ ها به صورت نوبتی به منظور تامین خطوط لوله است. در بوستر پمپ دور ثابت هر پمپی با پمپ دیگر 5/0 بار اختلاف فشار خواهد داشت که وجود این اختلاف فشار برای تامین فشار و دبی بوستر پمپ در بهترین شرایط ممکن می باشد. در این بوسترپمپ ها سرعت چرخش الکتروپمپ ها ثابت بوده و همین موضوع باعث ایجاد شدن فشار ثابت در دبی مشخص می شود. در واقع ملاک و معیار اصلی کار در این نوع بوستر پمپ مربوط به فشار سیستم می شود. از بوستر پمپ های دور ثابت به طور معمول در شبکه هایی استفاده می شود که میزان مصرف بالایی در آنها مورد نیاز می باشد. از جمله بوستر پمپ هایی که از نوع دور ثابت هستند باید به بوستر پمپ آتش نشانی اشاره داشته باشیم. بوستر پمپ آتش نشانی به علت دبی و فشاری که به آن نیاز دارد از نوع دور ثابت می باشد. این نوع پمپ ها نسبت به پمپ های دور متغیر مزایای کمتری دارند اما قیمت آنها نیز کمتر است.


مزایای بوستر پمپ دور متغیر نسبت به دور ثابت•ثابت بودن فشار سیال در سیستم به طور کامل

•عدم نیاز به منبع دیافراگمی به دلایلی مانند حذف ضربه قوچ، تناسب آب پمپاژ شده با آب مصرفی و همچنین عدم نیاز به ذخیره کردن آب در حد فاصل دو فشار

•عدم نیاز به منبع تحت فشار

• کاهش فضای اشغال

• کاهش استهلاک الکتروپمپ ها

• بالا بودن طول عمر

• کاهش هزینه نگهداری و سرویس

• کاهش هزینه برق تا حد 30 درصد

• حذف شدن جریان راه اندازی اضافه

مقاله مرتبط


پمپ چیست؟

به بیان ساده پمپ ماشینی است که برای حرکت دادن سیال از طریق سیستم لوله کشی و بالا بردن فشار آن استفاده می شود.

موارد استفاده از بوستر پمپ

بوستر پمپ دستگاهی است که از اتصال یافتن دو یا چند پمپ در کنار همدیگر به شکل موازی ساخته می شود. وظیفه این دستگاه این است که هد و دبی لازم را با بالاترین راندمان و صرف کمترین انرژی تامین کند. در واقع بوستر پمپ وظیفه ثابت نگه داشتن فشار مورد نیاز به منظور تامین شبکه مصرف با در نظر گرفتن الگوی متغیر مصرف را بر عهده دارد.

انواع بوستر پمپ

رشد قابل توجه جمعیت و توسعه شهرها با آپارتمان سازی و شهرک سازی ها باعث شده که مسئله تامین آب سکونت گاه های انسانی به موضوعی بسیار مهم و حیاتی تبدیل شود. در این میان، نیاز به سیستم هایی که قادر به تامین فشار آب مورد نیاز ساختمان ها باشند کاملا احساس شده است. برای تامین این نیاز در سالیان اخیر از وسیله ای استفاده شده که به آن بوستر پمپ گفته می شود. به طور خلاصه می توان گفت که وظیفه اصلی یک بوستر پمپ افزایش فشار سیال ها از جمله آب می باشد. این افزایش فشار ممکن است در قالب یک بوستر پمپ آبرسانی یا یک بوستر پمپ آتش نشانی و یا موارد دیگر انجام گیرد. امروزه به کارگیری بوستر پمپ ها در کاربردهای گوناگون به شدت مورد توجه طراحان تاسیسات، مصرف کنندگان و انبوه سازان قرار گرفته است. به همین علت تصمیم گرفتیم تا به بررسی جامع این ابزار کارآمد بپردازیم و انواع مختلف آن معرفی کنیم.