اهمیت اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپبوستر پمپ نام دستگاهی است که از کنار هم قرار گرفتن مجموعه ای از تجهیزات الکتریکی، لوله ها، اتصالات، پمپ ها، شیرآلات و... ساخته می شود. وظیفه بوستر پمپ این است که همیشه شبکه مصرفی را پایین تر از حد معین و ثابتی از فشار نگه دارد. به محض اینکه مصرف آب در شبکه شروع شود یکی از پمپ ها آغاز به کار خواهد کرد و آب مورد نیاز را تامین می کند. اگر میزان مصرف آب بیشتر از مقدار مشخصی شود برای جبران آن، دیگر پمپ ها به طور خودکار وارد مدار شده و فشار را در شبکه ثابت نگه خواهند داشت. انجام این کار تا حد زیادی موجب صرفه جویی در مصرف انرژی شده و همچنین استهلاک الکتروپمپ ها را به میزان زیادی کاهش می دهد.

انواع بوستر پمپ آبرسانی، بوستر پمپ آتش نشانی و... در موارد مختلفی از جمله آبرسانی ساختمان های مختلف نظیر بیمارستان ها، مجتمع های آپارتمانی، سیستم اطفای حریق، سالن های تفریحی و... مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع بوستر پمپ های موجود در بازار از جمله بوستر پمپ آبرسانی و بوستر پمپ آتش نشانی از اجزای مختلفی شامل پمپ، تابلوی برق، کلکتورهای ورودی و خروجی، اتصالات اصلی و فرعی، شاسی و منبع دیافراگمی تشکیل شده اند. هر یک از این اجزا وظیفه خاصی را در کلیت سیستم بر عهده دارد بنابراین بسیار مهم است که این اجزا از کیفیت بالایی برخوردار باشند. در صورت انتخاب یک بوستر پمپ با قطعات بی کیفیت یا کیفیت پایین نه تنها مزایای استفاده از بوستر پمپ حاصل نخواهد شد بلکه موجب افزایش مصرف انرژی و همچنین افزایش هزینه نگهداری و تعمیر بوستر پمپ شده و اتلاف سرمایه و وقت و عدم رضایت استفاده کننده را در پی خواهد داشت. این موضوع نشان می دهد که در خرید بوستر پمپ آبرسانی و آتش نشانی توجه به جنس قطعات و استانداردهای فنی تا چه اندازه مهم است. به این نکته نیز توجه کنید که گاها قطعات اولیه مورد استفاده در ساخت بوستر پمپ کیفیت مناسبی دارند اما مونتاژ نهایی محصول، تنظیمات مختلف آن و نصب و راه اندازی بوستر پمپ به خوبی انجام نمی شود و مشکلات و تبعات بعدی را به همراه خواهد داشت. به طور کلی پیشنهاد می شود که اولا کیفیت را فدای قیمت نکرده و از همان ابتدا محصولی باکیفیت را تهیه کنید و دوما از مراکز معتبر فعال در حوزه فروش بوستر پمپ خرید کنید.

نگهداری بوستر پمپ


برای اینکه طول عمر بوستر پمپ خریداری شده شما بیشتر شود باید یک سری نکات را در نگهداری ین دستگاه ها رعایت کنید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. مهم ترین موضوع در زمینه نگهداری بوستر پمپ ها مربوط به بازدید دوره ای سیستم آنها می شود. این بازدید دوره ای باید برای هر نوع بوستر پمپی به ویژه بوستر پمپ آبرسانی و بوستر پمپ آتش نشانی انجام شود.

• توان مصرفی: از جمله پارامترهای قابل اندازه گیری است که می توانیم آن را بر اساس تابلوی پمپ یا با استفاده از آمپر متر انبری مورد بررسی قرار دهیم.

• فشار مکش: فشار مکش بوستر پمپ با استفاده از فشار سنج و به منظور محاسبه کردن هد تولیدی پمپ و همچنین مطمئن شدن از فشار کافی مکش پمپ انجام می گیرد. اگر فشار مکش پمپ به اندازه کافی نباشد عمل کاویتاسیون اتفاق خواهد افتاد.

• فشار رانش: با استفاده از یک فشار سنج می توان فشار رانش بوستر پمپ را اندازه گیری کرد که برای انجام این کار ابتدا لازم است که فشار سنج به درستی در محل خود تعبیه شود.

• دبی: با اینکه اندازه گیری دبی بوستر پمپ کار ساده ای نیست اما انجام این کار می تواند اطلاعات مفیدی رد مورد وضعیت دستگاه در اختیار ما قرار دهد.

• کنترل صدا و ارتعاشات: بسیاری از ایرادات و مشکلاتی که در بوسترپمپ ها به وجود می آید باعث بروز تغییراتی در میزان صدا و همچنین لرزش های دستگاه می شود و در نتیجه با چک کردن این موارد می تواند موجب جلوگیری از آسیب های جدی تر به بوستر پمپ شود.

مقاله مرتبط


موارد استفاده از بوستر پمپ

بوستر پمپ دستگاهی است که از اتصال یافتن دو یا چند پمپ در کنار همدیگر به شکل موازی ساخته می شود. وظیفه این دستگاه این است که هد و دبی لازم را با بالاترین راندمان و صرف کمترین انرژی تامین کند. در واقع بوستر پمپ وظیفه ثابت نگه داشتن فشار مورد نیاز به منظور تامین شبکه مصرف با در نظر گرفتن الگوی متغیر مصرف را بر عهده دارد.