انواع موتور برقدر موتور برق تامین نیروی مولد الکتریکی به کمک انرژی منتج از احتراق سوخت در موتور احتراق داخلی انجام می شود. موتورهای برق از نظر سوخت مصرفی به طور کلی به سه دسته اصلی شامل گازسوز، بنزینی و دیزلی تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این سه نوع موتور برق از ویژگی ها و کاربردهای خاص خود برخوردار می باشند که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.


موتور برق بنزینی
موتور برق بنزینی بی تردید پرکاربردترین موتورهای برق در دنیا می باشند. این موتورها برای کارکردهای طولانی مدت مناسب بوده و سوخت آنها از بنزین می باشد. ضمنا در محل هایی که امکان دسترسی به گاز وجود ندارد از این نوع موتورهای برق استفاده می شود. از جمله کاربردهای موتور برق بنزینی می توان به استفاده از آنها در تامین برق فضاهای کوچکی نظیر خانه و باغ و همچنین تامین برق به شکل پرتابل اشاره کرد. موتور برق بنزینی به طور معمول سایز کوچکی دارند و انواع کیفی و قابل حمل آنها نیز وجود دارد. در گذشته یکی از ایرادات این نوع موتورهای برق مربوط به سروصدای آنها بود که در مدل های جدید موتور برق بنزینی این مشکل تا حد زیادی برطرف شده و سر و صدای آنها بسیار کمتر شده است. با توجه به نوع سوخت مورد استفاده در این نوع موتورها استفاده از آنها باعث تولید گازهای دی اکسید کربن و اکسید کربن می شود که در صورت عدم استفاده از این موتورها در فضای باز خطر خفگی را به همراه خواهد داشت.


موتور برق گازسوز
این نوع موتورها با توجه به نوع سوختشان بسیار کم مصرف هستند و کاهش آلودگی هوا را در پی دارند. همچنین هزینه این نوع موتورهای برق نیز نسبت به موتورهای برق بنزینی کمتر است. از دیگر مواردی که در مورد مموتور برق گازسوز باید به آن اشاره داشته باشیم بی خطر بودن این دستگاه می باشد. ضمن اینکه گازسوز بودن این دستگاه و حذف بنزین افزایش طول عمر این نوع موتورها را در پی داشته است.


موتور برق دیزلی
این نوع موتورها معمولا سایز بزرگ تری نسبت به نوع بنزینی داشته و توان آنها نیز بیشتر می باشد. از موتور برق دیزلی که سوخت مورد تغذیه آن گازوئیل است بیشتر در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل این موضوع نیز توان بالای این موتورهای برق و همچنین مدت زمان طولانی کارکرد آنها می باشد.

علاوه بر دسته بندی بالا می توان انواع موتور برق را از جنبه دیگری نیز طبقه بندی کرد. موتورهای برق از نظر سیستم روشن و خاموش شدن دارای تفاوت می باشند و به 3 گروه هندلی، استارتی و اتوماتیک تقسیم می شوند.


موتور برق هندلی
این نوع موتورها همانطور که از نامشان هم پیداست با استفاده از یک هندل راه اندازی می شوند. بدین شکل که چندین بار به طور متوالی هندل را خواهیم کشید تا موتور به لرزش درآمده و روشن شود. در این زمان باید هندل را رها کنیم و اجازه دهیم که موتور گرم شود. استفاده از این نوع موتورهای برق تقریبا منسوخ شده و روز به روز کم رنگ تر می شود.


موتور برق استارتی
ای موتورهای برق از موتور استارت الکتریکی و همچنین باتری بهره می برند. این موتورها با استفاده از یک دکمه استارت و یا سوئیچ که بر رویشان تعبیه شده است به آسانی روشن و خاموش می شوند و برخلاف مدل قبلی دیگر نیازی به هندل زدن نخواهیم داشت.


موتور برق اتوماتیک
این نوع موتورها از یک سیستم سوئیچ اتوماتیک ژنراتور و برق شهر بهره می برند. بدین معنی که در صورت قطع شدن برق، موتور برق به طور خودکار روشن می شود و با وصل شدن برق شهر فرمان خاموش شدن آن ارسال می شود.

سیستم راه اندازی دیزل ژنراتور یا همان موتور برق برای برق اضطراری می تواند هم به صورت اتوماتیک و هم به صورت دستی باشد. از جمله موتورهای برق موجود در بازار که در انواع مختلف تولید شده است موتور برق هوندا می باشد. موتور برق بنزینی هوندا یکی از باکیفیت ترین موتورهای برق موجود در بازار است.

مقاله مرتبط


موتور برق چیست؟

موتور برق یا ژنراتور از یک مجموعه به هم پیوسته از قطعات مختلف تشکیل شده و وظیفه آن تبدیل انرژی چرخشی و مکانیکی موتور به انرژی الکتریکی است.

موتور برق

موتور برق نوعی ماشین الکتریکی می باشد که کار آن تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی است.

کاربردهای موتور برق چیست؟

موتور برق چیست و چه کاربردهایی دارد؟ یک موتور برق خوب چه ویژگی هایی دارد؟ قیمت موتور برق به چه مواردی بستگی دارد؟

موتور برق بنزینی

موتور برق وسیله ای است که عملکرد آن شباهت زیادی به دیزل ژنراتور دارد با این تفاوت که ابعاد آنها کوچک تر می باشد.