انواع موتورهای تکفاز


موتور با فاز شکسته
در این نوع موتور یک سیم پیچ اصلی به همراه یک سیم پیچ کمکی به شکل موازی در کنار هم قرار می گیرند. این گونه موتورها در توان های بین 5/0 تا 75/0 اسب بخار تولید می شوند و سیم پیچ کمکی نیز توسط کلید گریزاز مرکز از مدار خارج خواهد شد.

در برخی موارد مانند یخچال های خانگی برای خارج کردن سیم پیچ کمکی از یک رله به نام رله جریان به جای کلید گریز از مرکز استفاده می شود. در ابتدای راه اندازی به دلیل جریان بالای موتور القایی الکترومغناطیسی قوی در اطراف سیم پیچ این رله ایجاد شده و هسته آهنی را به سمت داخل خواهد کشاند. در همین شرایط است که تیغه متصل به آن موجب بسته شدن مدار شده و در نتیجه در ابتدای راه اندازی سیم پیچ استارت در مدار قرار گرفته و پس از راه اندازی جریان کاهش می باید و میدان مغناطیسی ضعیف تر خواهد شد. بدین ترتیب تیغه ای که بسته شده بود باز شده و سیم پیچ مذکور از مدار خارج می شود.


موتور با راه انداز خازنی
در این نوع موتورها برای افزایش گشتاور راه اندازی از یک خازن سری با سیم پیچ کمکی استفاده شده که این خازن از جنس الکترولیتی بوده و به شکل کجزا روی بدنه نصب می شود. زمانی که سرعت موتور به 75 درصد سرعت نامی برسد، سیم پیچ کمکی و خازن راه انداز از مدار خارج خواهند شد. این نوع موتورها در موارد مختلفی کاربرد دارند که از جمله مهم ترین آنها می توان به کمپرسورها، مشعل گازوئیلی، پمپ ها، سیستم های تهویه مطبوع و سردخانه ها اشاره کرد. شما می توانید یک موتور تکفاز با خازن راه انداز دائمی را در موتورکولر آبی ببینید.


موتور با خازن دائم کار
در این نوع موتورها از یک خازن دائم کار استفاده می شود که این خازن در مسیر سیم پیچ راه انداز قرار خواهد گرفت. این نکته را در نظر داشته باشید که این نوع موتور فاقد کلید گریز از مرکز است. در این موتور سیم پیچ راه انداز به همراه خازن پس از راه اندازی موتور در مدار باقی مانده و وجود خازن به صورت دائم در مدار، گشتاور موتور در حال کار را نیز افزایش خواهد داد. کاربردهای رایج موتور با خازن دائم کار در دمنده ها، مشعل تکفاز، پنکه های سقفی و پمپ ماشین لباسشویی استفاده می شود.


موتور تکفاز دوخازنی
در این موتورها از دو خازن استفاده شده که به شکل موازی با یکدیگر قرار گرفته اند. خازن راه انداز و موقتی از نوع الکترولیتی بوده و خازن دائم از نوع روغنی است. زمانی که سرعت موتور به 75 درصد سرعت نامی خود برسد کلید گریز از مرکز، خازن راه انداز را از مدار خارج خواهد کرد اما خازن دائمی همراه با سیم پیچ در مدار باقی خواهد ماند. موتور تکفاز دوخازنی دارای گشتاور راه اندازی بسیار مناسبی بوده و گشتاور کار آن نیز مناسب است. کاربردهای اصلی این موتورها در بالابرها، کمپرسورها و یخچال های صنعتی می باشد.


موتور قطب چاکدار
قسمت ساکن یا استاتور این موتورها به صورت آشکار و قسمت گردان یا روتور آنها از نوع قفسی می باشد. جهت ایجاد یک میدان دوار از یک حلقه اتصال کوتاه استفاده می شود که بر روی هسته جایگذاری شده و همان نقش سیم پیچ راه انداز را دارد.

اگر قصد خرید الکتروموتور را دارید ضمن توجه به برند آن باید به موارد دیگری از جمله تکفاز یا سه فاز بودن آن نیز توجه داشته باشید. از جمله بهترین برندهای الکتروموتورهای موجود در بازار می توان به الکتروموتور زیمنس و الکتروموتور ABB اشاره کرد. شما می توانید انواع الکتروموتور تکفاز زیمنس و الکتروموتور تکفاز ABB را با توجه به نیاز خود خریداری نمایید. ضمن اینکه الکتروموتور سه فاز زیمنس و الکتروموتور سه فاز ABB نیز در مدل های مختلف تولید شده و در بازار موجود است. بنابراین قبل از اقدام به خرید الکتروموتور سه فاز یا تکفاز حتما نوع نیاز و انتظار خود را از الکتروموتور مد نظرتان مشخص کرده و سپس اقدام به خرید کنید. ضمن اینکه قیمت الکتروموتور نیز با توجه به تکفاز یا سه فاز بودن آن متفاوت خواهد بود.

مقاله مرتبط


نحوه راه اندازی الکتروموتورها

این نوع راه انداز دارای یک مقاومت می باشد که شیارهایی بر روی آن وجود دارد.

اجزای مختلف الکتروموتور

یکی از مفاهیم مورد نظر بازرسان فنی در بحث الکتروموتور مربوط به اجزای مختف آن می شود. بنابراین در این مبحث سعی می شود تا اکثر موارد مورد نیاز یک کارشناس فنی در حوزه الکتروموتور به طور کامل ارائه گردد.

راندمان الکتروموتور

راندمان الکتروموتور را می توان به صورت ضریبی از توان خروجی مکانیکی به توان ورودی الکتریکی تعریف نمود. راندمان در اصل در رابطه با تبدیل انرژی الکتریکی ورودی به انرژی مکانیکی خروجی به کار می رود.

پلاک خوانی الکتروموتورها

برخی مواقع امکان برق دار کردن الکتروموتور وجود ندارد یا اینکه به دلایل مختلف قبل از مراجعه به محل بازرسی نیاز داریم که مشخصات الکتروموتور درخواستی را با نمونه تامین شده توسط سازنده مقایسه نماییم.