انواع سیستم های حرارت مرکزی1. حرارت مرکزی با آب گرم

2. حرارت مرکزی با بخار آب

3. حرارت مرکزی با هوای گرم

سیستم حرارت مرکزی با آب گرم
در این سیستم، گرمایی که از طریق مشعل تولید می شود به آب درون دیگ انتقال می یابد. سپس آب گرم شده توسط یک پمپ جریانی و همینطور سیستم لوله کشی، در وسایل پخش کننده گرما مانند فن کویل، رادیاتور، یونیت هیتر و... جریان پیدا می کند. در اثر عبور آب گرم از این نوع وسایل، گرمای آب با مکانیزم های گوناگون از قبیل تابش، جابه جایی طبیعی یا اجباری و مانند آن ها به هوای اتاق و همچنین فضای مورد نظر انتقال می یابد. شکل 22 تصویری شماتیک سیستم حرارت مرکزی را با آب گرم نمایش می دهد.

@image

تجهیزات تولید سرمایش
تجهیزات مولد سرمایش، سیال های سرد مانند هوای سرد و آب سرد را تولید می کنند و در اینجا تنها شامل تجهیزاتی می شود که به روش های گوناگون باعث کاهش دمای محیط های انسانی در فصل گرما شده و می توانند به عنوان بخشی از یک سیستم تهویه مطبوع به کار گرفته شوند. بنابراین سردخانه ها، تجهیزات ترموالکتریک و کریوژنیک، یخچال ها و سایر تجهیزات مانند این با وجود اینکه در دسته تجهیزات تولید کننده سرما قرار می گیرند جایگاهی در مباحث مربوط به سیستم های سرمایشی ساختمان و تهویه مطبوع ندارند. به طور کلی تجهیزات مولد سرما در قالب سه گروه عمده خنک کن های تبخیری، تراکمی و جذبی دسته بندی می شوند.

@image

خنک کننده تبخیری
سرد کردن تبخیری طبق یک قانون عملی ساده طرح ریزی شده است. زمانی که آب تبخیر می شود گرمای نهان تبخیر را از آب و هوای محیط اطراف جذب می نماید. در نتیجه آب و هوا هر دو در حین کار خنک خواهند شد. بخار آب حاصل از این فرآیند (تبخیر آب) به هوای عبوری از دستگاه سرمایش تبخیری ورود کرده و در نتیجه این هوا رطوبت بیشتری را نسبت به هوای بیرون خواهد داشت. اما هوا ظرفیتی محدود برای دریافت رطوبت و بخار دارد. زمانی که هوا بیشترین رطوبت ممکن را می گیرد اصطلاحا گفته می شود که هوا اشباع شده است؛ بدین معنی که دیگر امکان جذب رطوبت بیشتر را ندارد. طبیعی است وقتی امکان جذب رطوبت بیشتر نباشد سیستم سرمایش تبخیری به درستی عمل نمی کند مگر اینکه از رطوبت گیر استفاده شود.

مبنای کار سیستم های سرمایش تبخیری بدین شکل می باشد که هوای محیط در تماس مستقیم با آب قرار خواهد گرفت. آنگاه آب گرمای هوا را گرفته و تبخیر می شود و در نتیجه دمای هوا پایین خواهد آمد. آبی که تبخیر می شود با هوا مخلوط شده و در نتیجه رطوبت هوا نیزافزایش خواهد یافت. لذا چنین سیستم هایی قابلیت کاهش دما و افزایش رطوبت را به طور هم زمان خواهند داشت. متداول ترین مثال سرمایش تبخیری، کولر آبی می باشد که بعدا توضیح داده می شود. سرمایش تبخیری از جمله فرآیندهای قدیمی است که منشا آن به هزاران سال قبل، در تمدن باستانی ایران و مصر بر می گردد. خنک کننده های تبخیری نوین بر اساس نمونه های اولیه ای که در دهه 1900 میلادی در آمریکا ساخته شدند تولید می شود.

تجهیزات سرمایش تبخیری
1. سرمایش تبخیری مستقیم

2. سرمایش تبخیری غیرمستقیم

3. سرمایش تبخیری ترکیبی

4. سرمایش تبخیری دیسکنتی

سرمایش تبخیری مستقیم
در فرآیند سرمایش تبخیری مستقیم، هوا در تماس مستقیم با آب خنک خواهد شد. ممکن است که این تماس به وسیله سطوح مرطوب گسترده مانند پوشال یا افشانک ها انجام بگیرد. آب در هنگام تماس با هوا، گرمای آن را می گیرد و تبدیل به بخار می شود و در نتیجه هوا که گرمای خود را از دست داده است خنک شده و رطوبت آن افزایش خواهد یافت. بنابراین سرمایش تبخیری در مناطقی که گرم و خشک هستند قادر است که آسایشی نسبی را با هزینه پایین تامین نماید اما این روش در مناطق مرطوب کارایی لازم را ندارد. از جمله سیستم هایی که دارای سطح مرطوب می باشند می توان به کولر آبی و زنت اشاره داشت. همچنین از سیستم های دارای افشانک می توان ایرواشر را نام برد. شکل زیر طبقه بندی خوبی برای درک بهتر انواع سیستم های سرمایش تبخیری ارائه می دهد.

@image

روش تبخیری غیرمستقیم
برای ممانعت از ورود میکروب، باید از تماس هوا با آب جلوگیری نمود. به چنین روشی تبخیری غیرمستقیم یا خنک کاری مدار بسته گفته می شود. این روش، شبیه به روش تبخیری مستقیم می باشد اما در آن نوعی از مبدل حرارتی استفاده می شود.

مقاله مرتبط


تعاریف تجهیزات تهویه مطبوع

موتورخانه فضا یا اتاقی در ساختمان که به کنترل کننده های الکتریکی و دستگاه های مکانیکی اختصاص پیدا می کند.کلیه تجهیزات سیستم گرمایش از جمله پمپ، دیگ (بویلر) و غیره در این محل نصب خواهند شد.

پکیج های تولید آب گرم

پکیج دیواری و زمینی به عنوان دستگاهی شناخته می شود که به جای موتورخانه مرکزی قادر به تامین هم زمان آب گرم شوفاژ و آب گرم مصرفی برای هر یک از واحدهای آپارتمان یا ویلاها بوده و می تواند به سادگی به جای یک کابینت زمینی یا دیواری نصب گردد.