انواع بوستر پمپبوسترپمپ ها از جمله تجهیزاتی هستند که انواع مختلفی از آنها در بازار وجود دارد. این دستگاه ها را می توان از جنبه های مختلف بررسی و طبقه بندی کرد. در اینجا قصد داریم تا انواع بوستر پمپ را بر اساس نحوه کارکرد و نوع کاربردشان مورد بررسی قرار داده و 3 نوع بوسترپمپ رایج را معرفی کنیم.

بوستر پمپ سانتریفیوژ

در این گونه بوستر پمپ ها انتقال انرژی به سیال به صورت دائمی انجام می پذیرد. بوستر پمپ های سانتریفیوژ به طور معمول از طریق یک الکتروموتور انرژی نیرو محرکه مورد نیاز خود را دریافت می کنند. انتقال نیرو محرکه به بوستر پمپ به وسیله یک محور انجام می گیرد که به آن شفت گفته می شود. اتصال شفت موتور به شفت پمپ از طریق یک سری اتصالات مکانیکی انجام می شود که به آن کوپلینگ گفته می شود. با طی شدن فرآیند مذکور، نیرو به شفت بوستر پمپ منتقل می شود.

بوسترپمپ های سانتریفیوژ از یک محفظه حلزونی شکل برخوردار می باشند که به عنوان پوسته سانتریفیوژ شناخته می شود. داخل محفظه مذکور چرخ هایی قرار گرفته که بر روی یک محور نصب گردیده اند. این چرخ ها دارای پره هایی هستند و انتقال نیرو به سیال گاز یا مایع در همین بخش انجام می گیرد. همچنین ابزاری به نام مکانیکال جهت ممانعت از خروج سیال از مکان متصل شدن شفت به محفظه بوستر پمپ که در اصطلاح نشتی نامیده می شود مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهمی که در مورد این نوع بوسترپمپ ها وجود دارد مربوط به هواگیری پمپ ها قبل از روشن کردن آنها می شود. در واقع بعد از راه اندازی پمپ و مطمئن شدن از ورود سیال به درون بوسترپمپ می بایست از خروج کامل گاز یا هوای محبوس درون بوسترپمپ اطمینان حاصل کرد. این بوسترپمپ ها در اندازه های متنوعی طراحی و تولید می شوند و کاربردهای گوناگونی دارند که از جمله آنها می توان به بوستر پمپ آبرسانی و بوستر پمپ آتش نشانی اشاره کرد. <Br>

بوستر پمپ چرخ دنده ای

این نوع بوسترپمپ ها از جمله بوسترپمپ های دورانی هستند که از دو بخش متمایز تشکیل پیدا کرده اند. یکی از این قسمت ها مربوط به جداره ثابت و بخش دیگر مربوط به قسمت مدور آن می شود که خود شامل محوری گردان همراه با چرخ دنده است. در بوستر پمپ چرخ دنده ای حجم مشخصی از مایع در میان دنده های چرخ دنده به تله افتاده و سپس بر اثر چرخش چرخ دنده ها، مایع مذکور به سمت بخش خروجی بوسترپمپ رانده خواهد شد. مهم ترین کاربرد این بوسترپمپ های چرخ دنده ای در جابه جایی یک مایع با فشار متوسط و حجم کم است. بوستر پمپ آبرسانی برخی ساختمان ها از همین نوع می باشد.


بوستر پمپ چرخ رفت و برگشتی


این بوسترپمپ ها از تجهیزاتی برخوردار می باشند که امکان انتقال انرژی به صورت سیال و دوره ای را فراهم می کنند. غالبا با استفاده از موتورهای الکتریکی نیرو محرکه این نوع بوسترپمپ تامین می شود. از ویژگی های اصلی بوستر پمپ رفت و برگشتی باید به ظرفیت نسبتا کم آنها و همچنین ایجاد فشار زیاد در خروجی سیال اشاره کرد. بنابراین از این نوع بوسترپمپ بیشتر در وضعیت هایی استفاده می شود که نیاز به انتقال حجم کم سیال با فشار بالا داریم. بوستر پمپ آبرسانی رفت و برگشتی از جمله انواع این نوع بوسترپمپ ها محسوب می شود.

جهت خرید بوستر پمپ و همچنین خرید بوستر پمپ آبرسانی یا خرید بوستر پمپ آتش نشانی و یا دریافت قیمت بوستر پمپ آبرسانی و قیمت بوستر پمپ آتش نشانی می توانید از طریق شرکت ایران صنعت اقدام نمایید.

مقاله مرتبط


انواع اصلی پمپ های رفت و برگشتی

پنج نوع اول (پره ای لغزشی (کشویی)، روتور سینوسی، با پروانه ای انعطاف پذیر، با لوله انعطاف پذیر، حفره پیش رونده)، پمپ های روتاری تک روتوره هستند. پنج نوع بعدی (دنده ای خارجی، دنده ای داخلی، لوب گردشی، Circumferential Pump، Multiple Screw) نیز پمپ های دوار چند روتوره می باشند. سه مورد آخر (پیستونی، پلانجری، دیافراگمی) نیز جز پمپ های رفت و برگشتی به شمار می روند.