انواع اصلی پمپ های رفت و برگشتیپمپ های روتاری تک روتوره به 5 نوع پره ای لغزشی یا کشویی، روتور سینوسی، با پروانه انعطاف پذیر، با لوله انعطاف پذیر و حفره پیش رونده تقسیم می شوند. پمپ های دوار چند روتوره نیز به 5 دسته دنده خارجی، دنده داخلی، لوب گردشی، Circum frential pumps و Multiple Screw) تقسیم می شوند. سه مورد آخر یعنی پمپ های پیستونی ، پلانجری و دیافراگمی نیز جزو پمپ های رفت و برگشتی به شمار می روند. دقت داشته باشید که در استفاده از انواع پمپ ها باید به معیارها و دستورالعمل های موجود توجه کافی را داشته باشید.


پمپ کفکش
در پایان در قصد داریم تا یکی از پراستفاده ترین پمپ های موجود را معرفی کرده و مورد بررسی قرار دهیم. پمپ کفکش از جمله پمپ های رایج موجود در بازار است که کاربردهای مختلفی مانند تخلیه آب انبار و پس آب، آبیاری، تخلیه آب های گل آلود و... درند. این نوع پمپ ها دارای انواع مختلفی بوده و جنس و برند آنها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین در خرید پمپ کفکش به نیاز خود و همچنین مشخصات فنی این نوع پمپ ها دقت زیادی داشته باشید. از جمله بهترین پمپ های کفکش موجود در بازار کشورمان باید به پمپ کفکش توان و پمپ کفکش راد اشاره داشته باشیم.

مقاله مرتبط


طبقه بندی پمپ ها

با توجه به عملکرد، شرایط سرویس دهی، جنس مواد سازنده و ...، شیوه های مختلفی برای طبقه بندی پمپ ها وجود دارد. انجمن صنعت پمپ سازی ایالات متحده، موسسه هیدرولیک، پمپ را به شکل زیر طبقه بندی کرده است. این نوع طبقه بندی پمپ ها به صورت زیر می باشد:

پمپ های جا به جایی مثبت

محفظه دیفیوزر دارای چندین آب شکن است که در فواصل مساوی در اطراف پروانه قرار گرفته اند در حالی که در محفظه حلزونی تکی فقط یک آب شکن وجود دارد. مزیت اصلی که طراحی محفظه دیفیوزری این است که به تعادل نزدیک نیروهای شعاعی، کاهش انحراف شفت و از بین بردن نیاز به یاتاقان شعاعی منجر خواهد شد.

چه زمانی انتخاب پمپ های جابه جایی مثبت بهتر است؟

تقدم پمپ های سانتریفیوژ بر پمپ های جابه جایی مثبت، همواره صادق نبوده و در اصل، معیارهای کاربردی خاصی وجود دارد که ایجاب می کند تا از یک پمپ جابه جایی مثبت استفاده کنیم.

توضیحاتی درباره پمپ های جابه جایی مثبت

پمپ های جابه جایی مثبت دراای انواع گوناگونی بوده که از جمله آنها می توان به پمپ های پریستالتیک یا دیافراگمی اشاره داشت. این نوع پمپ ها به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارند عملا فاقد آب بند بوده و در نتیجه به آب بندی شافت نیازی نخواهند داشت.