اصول کار ژنراتورهامی دانید که ولتاژ القایی (نیروی محرکه الکتریکی) از چرخیدن یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود. امروزه در سراسر دنیا تقریبا تمام نیروگاه ها که برق مصرفی قسمت وسیعی از جهان را تولید می کنند از همین روش برای تبدیل سایر انرژی انرژی الکتریکی استفاده می کنند. امروزه بیشتر نیروگاه های برق از انرژی شیمیایی سوخت های نظیر زغال سنگ، نفت یا آب برای چرخاندن توربین های که ژنراتورها به آن ها متصل هستند استفاده می کنند.

جریان برق از حرکت هادی در یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود. ولتاژ تولید شده را نیز ولتاژ القایی می گویند و روش تولید این ولتاژ که به علت قطع کردن میدان مغناطیسی به وسیله یک هادی ایجاد می شود را القا الکتریکی می گویند.

ولتاژ القا شده در صورت اتصال دو سر هادی به یکدیگر، جریانی در مدار بسته برقرار می کند که شکل زیر گویای همین مطلب می باشد.

ولتاژ القا شده در هادی که میدان مغناطیسی را قطع می کند به عوامل زیادی بستگی دارد:
1ـ اگر سرعت نسبی قطع کردن بین سیم و میدان زیاد شودف ولتاژ القا شده افزایش می یابد.

2ـ اگر شدت (قدرت) میدان مغناطیسی زیاد شود ولتاژ القا شده افزایش می یابد.

3ـ با افزایش تعداد دفعات قطع شدن میدان، ولتاژ القا شده نیز افزایش می یابد.

@image


جهت ولتاژ القا شده به گونه ای است که جریان ایجاد شده توانایی تولید میدانی مخالف با میدان مغناطیسی اولیه را داشته باشد (میدان مغناطیسی اصلی را تضعیف می کند) و مانع از حرکت هادی ها شود. در این پدیده میدان مغناطیسی حاصل از ولتاژ القا شده طبق قانون لنز با عامل به وجود آورنده آن مخالفت می کند.

پس می توان گفت ولتاژ القایی القا شده E در هر هادی با شار میدان مغناطیسی و سرعت حرکت هادی در میدان متناسب است.

@image

بنابراین به طور خلاصه می توان گفت:

1ـ حرکت یک هادی درون یک میدان مغناطیسی ولتاژ القایی تولید می کند که این ولتاژ باعث ایجاد جریان در مدار می شود.

2ـ هر چه هادی سریع تر میدان مغناطیسی را قطع کند و یا هرچه میدان مغناطیسی قوی تر باشد ولتاژ القایی بیشتر خواهد شد.

3ـ با عوض کردن جهت حرکت هادی ها، جهت ولتاژ القا شده نیز عوض شده ، بنابراین جهت جریان در مدار نیز عوض می شود.

مقاله مرتبط


پمپ چیست؟

به بیان ساده پمپ ماشینی است که برای حرکت دادن سیال از طریق سیستم لوله کشی و بالا بردن فشار آن استفاده می شود.

طبقه بندی پمپ ها

با توجه به عملکرد، شرایط سرویس دهی، جنس مواد سازنده و ...، شیوه های مختلفی برای طبقه بندی پمپ ها وجود دارد. انجمن صنعت پمپ سازی ایالات متحده، موسسه هیدرولیک، پمپ را به شکل زیر طبقه بندی کرده است. این نوع طبقه بندی پمپ ها به صورت زیر می باشد:

پمپ های گریز از مرکز چگونه کار می کنند؟

بدون توجه به جزییات غیر ضروری، پمپ سانترفیوژ (شکل زیر) را می توان مشتکل از یک پروانه متصل و گردان همراه با شفت و محفظه ای دانست که پروانه را حاطه نموده است. در پمپ سانترفیوژ، مایع توسط فشار اتمسفر یا مقدار فشار بالا دستی، به قسمت ورودی محفظه پمپ وارد می شود.

انواع اصلی پمپ های رفت و برگشتی

پنج نوع اول (پره ای لغزشی (کشویی)، روتور سینوسی، با پروانه ای انعطاف پذیر، با لوله انعطاف پذیر، حفره پیش رونده)، پمپ های روتاری تک روتوره هستند. پنج نوع بعدی (دنده ای خارجی، دنده ای داخلی، لوب گردشی، Circumferential Pump، Multiple Screw) نیز پمپ های دوار چند روتوره می باشند. سه مورد آخر (پیستونی، پلانجری، دیافراگمی) نیز جز پمپ های رفت و برگشتی به شمار می روند.