آشنایی با اندازه گیری ولتاژ (ولت متر)در نتیجه مصرف داخلی ولت متر پایین بوده و در صورتی که به صورت سری در مدار قرار بگیرد باعث افت شدید ولتاژ شده و احتمال خرابی آن وجود خواهد داشت. جهت اندازه گیری ولتاژ کمتر از 1 ولت تا چندین کیلوولت از این وسیله استفاده می شود. ولت متر در مدارات سه فاز و تکفاز قرار می گیرد؛ در مدارهای سه فاز برای صرفه جویی و ظرافت تابلوی برق به جای استفاده از چند ولت متر مختلف از یک کلید سلکتور و یک ولت متر برای نشان دادن ولتاژهای خطی و فازی استفاده می شود.


آشنایی با اندازه گیری جریان (آمپر متر)
برای اندازه گیری جریان در مدارات از آمپرمتر استفاده می شود که به صورت سری در مدار قرار می گیرد. مقاومت داخلی آمپرمترها کم بوده و به همین دلیل تمام جریان مدار را از خود عبور می دهد. در صورتی که آمپرمتر به صورت موازی در مدار قرار بگیرد موجب اتصال کوتاه مدار شده و سوختن مدارات داخلی آن را در پی دارد. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ گاه آمپرمتر به طور موازی در مدار قرار نگیرد.


آشنایی با اندازه گیری مقاومت (اهم متر)
از اهم متر در امور مختلفی از جمله اندازه گیری مقاومت اهمی، اتصال کوتاه در مدارات الکتریکی و تشخیص قطع شدگی استفاده می شود. مقاومت داخلی اهم متر بسیار پایین بوده و لذا در موقع کار با اهم متر حتما سیستم برق مدار باید قطع شود زیرا در غیر این صورت عبور جریان از داخل آن موجب سوختن بویین اهم متر خواهد شد.


نحوه تشخیص قطع شدگی در مدار الکتریکی توسط اهم متر
در صورتی که اهم متر را به دو سر یک مدار متصل کنید و عقربه آن حرکتی نداشته باشد می توان نتیجه گرفت که مدار قطع می باشد.


نحوه تشخیص اتصال کوتاه در مدار الکتریکی توسط اهم متر
در صورتی که اهم متر را به دو سر یک مدار (با یک مقاومت) متصل نمایید و عقربه آن روی صفر قرار بگیرد نشان دهنده مدار اتصال کوتاه می باشد. در چنین حالتی سیگنال آژیر به صدا در خواهد آمد.


قرائت اهم مدار
در زمان اندازه گیری مقاومت مدار دو سر مدار را به هم متصل نمایید. در این حالت عقربه اهم متر به حرکت درخواهد آمد. عددی که توسط عقربه نشان داده می شود در رنج ضرب کنید تا مقدار مقاومت اهمی اندازه گیری شده به دست آید.


آشنایی با مولتی متر
در شکل زیر یک نمونه آوومتر دیجیتالی ارائه شده که دکمه های پانل آن تشریح شده اند:

1- کلید انتخاب نوع جریان یا ولتاژ (AC یا DC)

2- کلید HOLD که برای ضبط کردن مقادیر خوانده شده مورد استفاده قرار می گیرد.

3- کلید سلکتور؛ اگر این کلید روی Off باشد آوومتر خاموش بوده و اگر روی V باشد فقط قسمت ولت متر آن فعال خواهد بود

4- ترمینال مخصوص اندازه گیری ولتاژ

5- ترمینال مشترک برای کلیه اندازه گیری ها

6- ترمینال مخصوص اندازه گیری مقاومت اهمی، جریان و حالت پیوستگی مدار

7- ترمینال مخصوص اندازه گیری جریان 10A برای جریان های AC و DC

8- با فشردن روی اسن شستی، اهم متر یا ولت متر این آوومتر از رنج اتوماتیک خود خارج می شود و به صورت دستی قابل انتخاب خواهد بود

9- این کلید برای تنظیم صفر به کار می رود

10- این علامت نشان دهنده متصل بودن دو نقطه به یکدیگر می باشد

11- این آوومتر به دو عدد باتری قلمی 5/1 ولتی نیاز دارد و در صورتی که ولتاژ باتری ها از این مقد ار کمتر شود این علامت (BATT) روی صفحه ظاهر خواهد شد. در چنین ظرایطی باید سریعا باتری ها را تعویض نمود.

12- اگر کلید 9 را فشار دهید این علامت روی صفحه ظاهر خواهد شد.

13- اگر شستی HOLD را برای ضبط مقادیر اندازه گیری شده فشار دهیم این علامت روی صفحه نمایش داده خواهد شد.

14- زمانی که مقاومت اهمی یک مدار را اندازه می گیریم اگر ولتاژ دو سر مقاومت اهمی بیشتر از 80 ولت باشد این لامپ کوچک نئون روشن خواهد شد.

15- مربوط به ولتاژ DC و قطب های مثبت و منفی می شود.

مقاله مرتبط


آشنایی با ماشین های الکتریکی

ما با وسایلی مانند چراغ قوه و رادیوهای جیبی و همچنین تا حدودی سیستم برق اتومبیل که در آنها باتری به عنوان منبع قدرت است آشنا هستیم. در چنین مواردی مقدار جریانی که از باتری کشیده می شود کم می باشد.

عیب یابی و تعمیر ماشین های DC

زمانی که محرک اولیه (موتور دیزل و یا محورتوربین) به محور ژنراتور متصل شد آنگاه تنها کاری که باید انجام شود این است که بلبرینگ ها روغن کاری شده و اتصال بین ذغال ها و کلکتور بازرسی شود. به ندرت پیش می آید که سیم های ورودی ژنراتور جابه جا یا تعویض شود.

آزمایش سیم پیچی میدان

جهت پیدا کردن اتصالی یا قطعی سیم ها در سیم پیچ میدان از اهم متر استفاده می کنند. برای انجام این کار ابتدا سیم پیچی میدان را از آرمیچر جدا نموده تا از ایجاد مدار موازی جلوگیری شود و سپس اهم متر به دو سر سیم پیچی میدان وصل خواهد شد.